Polsko-francuskie seminarium eTwinning: "Mój pierwszy projekt z Ambasadorem"

Stacjonarne wydarzenie dla nauczycieli gotowych do realizacji projektów eTwinning 

Nicea, Francja, 31 stycznia - 2 lutego 2025 r. 

Wydarzenie będzie prowadzone w języku angielskim. Organizatorzy oczekują, iż podczas seminarium uczestnicy dołączą do międzynarodowych projektów eTwinning zaproponowanych przez polsko-francuskie duety Ambasadorów eTwinning.

Warunki udziału

Pierwszeństwo w naborze mają osoby, które dotychczas nie brały udziału w tego typu wydarzeniach.

  1. Aktywny zawodowo nauczyciel, zatrudniony w szkole lub placówce realizującej podstawę programową.  
    Z jednej placówki edukacyjnej może zostać zakwalifikowany tylko jeden nauczyciel. Uczestnikiem seminarium może być aktywny zawodowo nauczyciel pracujący na jednym z 4 etapów edukacyjnych: edu przedszkolna, edu. wczesnoszkolna, SP 4-8, szkoły ponadpodstawowe).
  2. Posiadanie aktywnego konta w programie eTwinning (na nowej platformie ESEP).
    Jeśli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, załóż konto przed wypełnieniem formularza zgłoszeniowego na seminarium. Przypominamy, że rejestracja przebiega w dwóch etapach. Pierwszy etap polega na założeniu konta na platformie EU Login, a następnie użytkownik zakłada konto na platformie ESEP i dodaje do konta placówkę, w której obecnie jest zatrudniony. Przewodnik po rejestracji. Kliknij, żeby skorzystać.
  3. Znajomość języka angielskiego w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację. Wydarzenie oraz projekty prowadzone będą w języku angielskim.
  4. Brak doświadczenia lub niewielkie doświadczenie w realizacji projektów eTwinning. Pierwszeństwo w naborze mają osoby, które dotychczas nie brały udziału w tego typu wydarzeniach.
  5. Gotowość do rozpoczęcia projektu. 

Organizatorzy oczekują, że uczestnicy będą obecni na wszystkich zaplanowanych spotkaniach i wspólnie z ambasadorami oraz partnerami zrealizują projekt we własnych placówkach wraz z uczniami.

  • Uczestnicy potrzebować będą laptopów z możliwością podłączenia do hotelowej sieci WiFi (Ważne – tablety lub telefony komórkowe nie wystarczą do aktywnego uczestnictwa).
  • Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie w formie elektronicznej. Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na wpisywane do formularza dane. Na ich podstawie będą zatwierdzane zgłoszenia na dane wydarzenie.
  • Każdy uczestnik seminarium, który będzie obecny na całości wydarzenia i dołączy do projektu, otrzyma certyfikat uczestnictwa. Certyfikat wydawany jest bezpłatnie.
  • Zgłoszenia przyjmujemy do 15 grudnia 2024 r. 
    W przypadku dużej ilości chętnych możemy zakończyć nabór wcześniej.

Przed wypełnieniem formularza zgłoszeniowego prosimy o zapoznanie się z Zasadami udziału w spotkaniach programu eTwinning. Szczegółowe wskazówki nt. wyjazdu przekażemy zakwalifikowanym uczestnikom po zakończeniu naboru. 


Zainteresowanych nauczycieli zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem wydarzenia oraz proponowanymi pomysłami na projekt. W razie pytań zapraszamy do kontaktu.


PROPONOWANE PROJEKTY:

 

“Exploring Languages and Cultures with Little Red Riding Hood" projekt prowadzą Agnieszka Czekajło i Margaux Angot-Fivaz

Projekt skierowany do oddziałów przedszkolnych

Opis projektu: W ramach projektu eTwinning "Mój pierwszy projekt z ambasadorem eTwinning" dzieci w wieku przedszkolnym z Polski i Francji będą dzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat opowiadania o Czerwonym Kapturku, tworząc wspólne słowniki, które pomogą w nauce języków oraz zrozumieniu różnic kulturowych. Skoncentrujemy się na kulinarnych sugestiach, proponując, aby wilk spróbował pysznych potraw z polsko-francuskiej kuchni, co mogłoby poprawić jego nastrój i zapobiec głodowi. Dodatkowo, proponujemy aktywności z jogi dla babci Czerwonego Kapturka oraz postaramy się zmienić losy Czerwonego Kapturka, kreując wspólnie nową historię tej postaci. Projekt ma na celu rozwijanie kreatywności oraz umiejętności językowych w przyjaznej atmosferze współpracy międzynarodowej. 

Język projektu: angielski

 

“Echoes of the Past” projekt prowadzą Monika Khan, Gaelle Martin

Projekt skierowany do nauczycieli języków obcych lub/i historii ze szkół podstawowych 

Opis projektu: Wyrusz w kreatywną podróż przez historię z Echoes of the Past! Ten interdyscyplinarny projekt, skierowany do nauczycieli j. angielskiego i historii pracujących z uczniami w wieku 12–14 lat, koncentruje się na odkrywaniu historii, które ukształtowały nasz świat. Współpracując, uczniowie będą wymieniać się pomysłami, rozwijać swoje umiejętności językowe i krytyczne myślenie. Projekt zakończy się napisaniem alternatywnego zakończenia wybranego wydarzenia historycznego. W trakcie tego wyjątkowego projektu uczniowie będą rozwijać kreatywność, ćwiczyć swój angielski i wspólnie pisać opowieści!

Język projektu: angielski

 

“Od La Fontaine’a do Krasickiego: Bajki, które nas łączą” projekt prowadzą Florence Artozoul, Edyta Karwowska

Projekt skierowany do nauczycieli i ich ucznió z poziomu klas I-III

Opis projektu: Projekt ma na celu poznanie i porównanie bajek francuskich i polskich takich jak "Mrówka i konik polny" oraz "Lis i bocian" Jeana de La Fontaine'a, a także "Mysz i żółw" oraz "Słoń i pszczoła" Ignacego Krasickiego. Uczestnicy będą mieli okazję odkryć uniwersalne prawdy zawarte w tych utworach. Działania projektowe będą sprzyjać nie tylko rozwijaniu wiedzy literackiej, ale także wspierać rozwój kompetencji językowych, artystycznych i społecznych uczniów. Analiza bajek pozwoli na rozwijanie umiejętności interpretacji, tworzenie kreatywnych projektów plastycznych i teatralnych ze zwierzętami w tle oraz poszerzanie znajomości języka angielskiego.

Język projektu: angielski

 

“Cultural Connections: Discovering Poland and France Through Famous Places and People” projekt prowadzą Emilie Mestre, Małgorzata Paszkiewicz

Projekt skierowany do nauczycieli i uczniów ze szkół ponadpodstawowych

Opis projektu: Celem naszego projektu, realizowanego w duchu idei CLIL, jest przybliżenie uczniom dziedzictwa kulturowego Polski i Francji poprzez wspólne odkrywanie sławnych miejsc, wydarzeń historycznych i postaci związanych z oboma krajami, czyli tego, co nas łączy. Zaangażujemy uczniów w działania badawcze, kreatywne i komunikacyjne, rozwijając ich kompetencje językowe, międzykulturowe i cyfrowe. W ramach działań projektowych poznamy i porównamy sławne miejsca w Polsce i Francji, przybliżymy kluczowe wydarzenia historyczne mające wpływ na nasze państwa, a także przedstawimy znane postaci kultury i nauki, których dziedzictwo ma zarówno polskie, jak i francuskie korzenie. W toku tej międzykulturowej i wieloaspektowej podróży, uczniowie rozwiną szereg kompetencji niezbędnych w życiu zawodowym, takich jak gotowość i skłonność do działania, posługiwanie się językiem obcym, zarządzanie czasem, delegowanie zadań, czy współpraca na szczeblu międzynarodowym. Dodatkowo, dzięki wykorzystaniu szeregu narzędzi TIK, uczniowie nabędą doświadczenie w wykorzystaniu zasobów technologicznych do wyszukiwania i gromadzenia informacji w nowoczesnej formie. Mamy nadzieję, że realizacja projektu "Cultural Connections: Discovering Poland and France Through Famous Places and People" okaże się niezapomnianą, wielokulturową przygodą!

Język projektu: angielski

Termin i lokalizacja
Spotkanie w formule Holiday Inn Nice, an IHG Hotel
UWAGA. Rejestracja zamknięta

Program

Dzień 1

Piątek 31.01.2025

Sesje plenarne

15:00 - 16:00

Registration and welcome coffee

16:00 - 16:15

Opening

16:15 - 16:45

Introduction to eTwinning



16:45 - 16:50

rozwiń Project groups

Exploring Languages and Cultures with Little Red Riding Hood
W ramach projektu eTwinning "Mój pierwszy projekt z ambasadorem eTwinning" dzieci w wieku przedszkolnym z Polski i Francji będą dzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat opowiadania o Czerwonym Kapturku, tworząc wspólne słowniki, które pomogą w nauce języków oraz zrozumieniu różnic kulturowych. Skoncentrujemy się na kulinarnych sugestiach, proponując, aby wilk spróbował pysznych potraw z polsko-francuskiej kuchni, co mogłoby poprawić jego nastrój i zapobiec głodowi. Dodatkowo, proponujemy aktywności z jogi dla babci Czerwonego Kapturka oraz postaramy się zmienić losy Czerwonego Kapturka, kreując wspólnie nową historię tej postaci. Projekt ma na celu rozwijanie kreatywności oraz umiejętności językowych w przyjaznej atmosferze współpracy międzynarodowej.
Margaux Angot-Fivaz, Ambasador eTwinning, Francja Agnieszka Czekajło, Ambasadorka programu eTwinning w województwie dolnośląskim
Od La Fontaine’a do Krasickiego: Bajki, które nas łączą
Projekt ma na celu poznanie i porównanie bajek francuskich i polskich takich jak "Mrówka i konik polny" oraz "Lis i bocian" Jeana de La Fontaine'a, a także "Mysz i żółw" oraz "Słoń i pszczoła" Ignacego Krasickiego. Uczestnicy będą mieli okazję odkryć uniwersalne prawdy zawarte w tych utworach. Działania projektowe będą sprzyjać nie tylko rozwijaniu wiedzy literackiej, ale także wspierać rozwój kompetencji językowych, artystycznych i społecznych uczniów. Analiza bajek pozwoli na rozwijanie umiejętności interpretacji, tworzenie kreatywnych projektów plastycznych i teatralnych ze zwierzętami w tle oraz poszerzanie znajomości języka angielskiego.
Florence Artozoul, Ambasadorka eTwinning, Francja Edyta Karwowska, Ambasadorka Programu eTwinning w województwie mazowieckim, moderatorka grupy "eTwinning Wczesnoszkolni"
Echoes of the Past
Wyrusz w kreatywną podróż przez historię z Echoes of the Past! Ten interdyscyplinarny projekt, skierowany do nauczycieli j. angielskiego i historii pracujących z uczniami w wieku 12–14 lat, koncentruje się na odkrywaniu historii, które ukształtowały nasz świat. Współpracując, uczniowie będą wymieniać się pomysłami, rozwijać swoje umiejętności językowe i krytyczne myślenie. Projekt zakończy się napisaniem alternatywnego zakończenia wybranego wydarzenia historycznego. W trakcie tego wyjątkowego projektu uczniowie będą rozwijać kreatywność, ćwiczyć swój angielski i wspólnie pisać opowieści!
Gaelle Martin, Ambasadorka eTwinning, Francja Monika Khan, Ambasadorka programu eTwinning w województwie podkarpackim
Cultural Connections: Discovering Poland and France Through Famous Places and People
Celem naszego projektu, realizowanego w duchu idei CLIL, jest przybliżenie uczniom dziedzictwa kulturowego Polski i Francji poprzez wspólne odkrywanie sławnych miejsc, wydarzeń historycznych i postaci związanych z oboma krajami, czyli tego, co nas łączy. Zaangażujemy uczniów w działania badawcze, kreatywne i komunikacyjne, rozwijając ich kompetencje językowe, międzykulturowe i cyfrowe. W ramach działań projektowych poznamy i porównamy sławne miejsca w Polsce i Francji, przybliżymy kluczowe wydarzenia historyczne mające wpływ na nasze państwa, a także przedstawimy znane postaci kultury i nauki, których dziedzictwo ma zarówno polskie, jak i francuskie korzenie. W toku tej międzykulturowej i wieloaspektowej podróży, uczniowie rozwiną szereg kompetencji niezbędnych w życiu zawodowym, takich jak gotowość i skłonność do działania, posługiwanie się językiem obcym, zarządzanie czasem, delegowanie zadań, czy współpraca na szczeblu międzynarodowym. Dodatkowo, dzięki wykorzystaniu szeregu narzędzi TIK, uczniowie nabędą doświadczenie w wykorzystaniu zasobów technologicznych do wyszukiwania i gromadzenia informacji w nowoczesnej formie. Mamy nadzieję, że realizacja projektu "Cultural Connections: Discovering Poland and France Through Famous Places and People" okaże się niezapomnianą, wielokulturową przygodą!
Emilie Mestre, Ambasadorka eTwinning, Francja Małgorzata Paszkiewicz, Ambasadorka programu eTwinning w województwie warmińsko-mazurskim

Sesje plenarne

16:45 - 18:00

Icebreaking activities

18:00 - 20:00

Free time

20:00 - 21:00

Dinner at hotel


Dzień 2

Sobota 1.02.2025

Sesje warsztatowe

W każdej z sesji warsztatowych uczestnik ma do wyboru jeden warsztatów tematycznych.
Wyboru dokona poprzez formularz zgłoszeniowy na konferencję.
09:00 - 10:30

Workshop 1: Icebreaking / ESEP (in project groups)

10:30 - 11:00

Coffee break

11:00 - 12:30

Workshop 2: Project planning and opening (in project groups)

12:30 - 14:00

Lunch break at hotel

14:00 - 15:30

Workshop 3: TwinSpace (in project groups)

15:30 - 16:30

Workshop 4: Organisation of project work (in project groups)

16:30 - 20:00

Departure from the hotel - Cultural activity / Free time

20:00 - 21:00

Dinner at Restaurant


Dzień 3

Niedziela 2.02.2025

Sesje warsztatowe

W każdej z sesji warsztatowych uczestnik ma do wyboru jeden warsztatów tematycznych.
Wyboru dokona poprzez formularz zgłoszeniowy na konferencję.
09:00 - 10:30

Workshop 5: ICT tools (in project groups)

10:30 - 11:00

Coffee break


Sesje plenarne

11:00 - 11:30

Quality in eTwinning project

11:30 - 12:00

Conclusion

12:00 - 12:10

Lunch boxes and departure


Lokalizacja

Mapa

Holiday Inn Nice, an IHG Hotel
20 Boulevard Victor Hugo
06-000 Nicea, Francja