Stacjonarne seminarium programu eTwinning: „Mój pierwszy projekt z Ambasadorem”, Bydgoszcz, 25-26 lutego 2023 r.

ADRES WYDARZENIA:
Focus Hotel Premium w Bydgoszczy

ul. Gdańska 14, 85-006, Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie


Zapraszamy na seminarium, które odbędzie się w dniach 25-26 lutego 2023 r. w Bydgoszczy Spotkanie w całości realizowane jest w formule stacjonarnej i jest bezpłatne.

Szkolenie skierowane jest do nauczycieli (w podziale na 4 grupy warsztatowe):

  • wychowania przedszkolnego oraz edukacji wczesnoszkolnej,
  • pracujących z uczniami z klas IV-VIII szkoły podstawowej,
  • pracujących z uczniami ze szkół ponadpodstawowych,

którzy chcą rozpocząć pracę metodą projektu eTwinning.

Organizatorzy zapewniają udział w ciekawym szkoleniu, materiały konferencyjne i wyżywienie podczas seminarium, a osobom spoza Bydgoszczy – nocleg w pokojach dwuosobowych z 25 na 26 lutego br. Koszty dojazdu na wydarzenie uczestnicy szkolenia pokrywają z własnych środków.

Zainteresowanych nauczycieli zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem wydarzenia oraz proponowanymi pomysłami na projekt. W razie pytań zapraszamy do kontaktu.


PROPONOWANE PROJEKTY

Projekt o tematyce wiosennej realizowany przez dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Wiosna, to czas kiedy przyroda budzi się do życia. Świat się zmienia, staje się ciekawszy, nabiera kolorów. Dzieci podglądają, obserwują, badają. Przyroda to bogaty materiał poznawczy do rozbudzania aktywności poznawczej dzieci. Jest to dobry czas, żeby pomóc dzieciom w odkrywaniu świata samodzielnie i we współpracy z innymi. 

Jak wygląda wiosna w różnych regionach Polski? Jakie kwiaty zakwitają wiosną? Jakie ptaki powracają? Jakie owady budzą się do życia? Jakie drzewa kwitną? Podczas współpracy projektowej uczniowie będą w różnoraki sposób obserwować zmiany zachodzące w ich najbliższej okolicy. Wymienią się wiedzą i doświadczeniami z uczniami innych szkół. W czasie działań projektowych wykonamy logo projektu oraz zorganizujemy głosowanie. Wspólnie będziemy prowadzić obserwacje pogody, roślin i zwierząt z najbliższej okolicy – wykonamy prezentację obserwacji w Canvie. Stworzymy wiosenny quiz w Genial.ly. Podczas spotkania online wykonamy łąkę na tablicy jamboard. Wspólnie ułożymy opowiadanie w książeczce online. W Wakelecie będziemy umieszczać przydatne materiały tematyczne. Stworzymy wiosenne zadania, włączymy kodowanie do aktywności, ułożymy puzzle. Podzielimy się wrażeniami i pomysłami z obchodów pierwszego dnia wiosny.

Projekt przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych – klasy IV – VI i ma charakter interdyscyplinarny. Łączy w sobie treści nauczania z przyrody, języka polskiego, informatyki i języka angielskiego.  

20 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wróbla – World Sparrow Day. To doskonała okazja, aby uświadomić sobie, że liczebność populacji tych niezwykle lubianych ptaków drastycznie spadła. Od 2004 r. w Polsce wróbel zwyczajny objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Podczas projektu zbadamy zwyczaje tego ptaka i zagrożenia, które mają wpływ na jego liczebność. Poznamy literaturę i przysłowia z nim związane i razem stworzymy autorską książkę o wróblach, także w języku angielskim. Dowiemy się jak w innych językach nazywany jest ten mały ptaszek. Uczniowie zaangażowani w projekt zorganizują Dzień Wróbla dla społeczności szkolnej. Zadania projektowe będą rozwijały różnorodne kompetencje kluczowe.

Projekt skierowany głównie do nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych  klas: 7-8 szkół podstawowych i klas: 1-2 szkół ponadpodstawowych.

W ramach projektu uczniowie będą mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat ekologii, zwiększenie świadomości na temat problemów związanych ze zmianami klimatycznymi oraz kształcenia umiejętności cyfrowych. W ramach projektu odbędzie się  m.in. konkurs na logo projektu, uczniowie przygotują i przeprowadzą ankietę, przygotują infografiki, plakaty, policzą ślad węglowy. Wezmą również udział w e-dyskusji o działaniach ekologicznych, przygotują interaktywne eko-quizy. Wspólnie zastanowią się, co jest największym zagrożeniem dla naszej planety i jak jej pomóc. Stworzą: eko-poradniki, quizy i escape room. Dzięki wspólnym zadaniom przygotujemy się do wspólnego świętowania Światowego Dnia Ziemi. Czas trwanie projektu: 3 miesiące

Projekt skierowany jest do nauczycieli szkół średnich, uczących podstaw przedsiębiorczości, ale mogą w nim wziąć udział również nauczyciele innych przedmiotów. 

Tematyka projektu dotyczy samozatrudnienia a działania projektowe będą sprzyjały innowacyjnemu zdobywaniu wiedzy z wykorzystaniem technologii cyfrowych i współpracy w grupie. Uczestnicy zdobędą umiejętności praktyczne z zakresu prowadzenia własnej firmy, wzmacniając w ten sposób swoje kompetencje przedsiębiorcze i menedżerskie. Młodzież dowie się skąd może pozyskać fundusze na swój pierwszy biznes oraz pozna symulacje biznesowe REVAS, które pozwolą im założyć wirtualną firmę a następnie nią zarządzać. W ramach społecznej odpowiedzialności biznesu zorganizują „pchli targ” w szkole, a dochód przeznaczą na wspólnie wybrany cel charytatywny. W projekcie nie zabraknie angielskiego słownictwa biznesowego (znajomość j. angielskiego przez nauczycieli nie jest wymagana). Wszystkie materiały oraz rezultaty projektu będzie można wykorzystać w następnych latach podczas realizacji podstawy programowej z nowego przedmiotu „Biznes i zarządzanie”, które zagości w szkołach średnich od września 2023.


WARUNKI UDZIAŁU

1. Posiadanie konta w programie eTwinning.

Jeśli jeszcze nie jesteś zarejestrowany:

Rejestracja przebiega w dwóch etapach. Pierwszy etap polega na założeniu konta na platformie EU Login. Następnie użytkownik zakłada konto na platformie European School Education Platform.

2. Zatrudnienie w szkole lub placówce realizującej podstawę programową.

W pierwszej kolejności przyjmowani będą nauczyciele bez doświadczenia w realizacji projektów eTwinning.

3. Gotowość do aktywnej współpracy w trakcie trwania szkolenia.


Organizatorzy oczekują, że uczestnicy będą obecni na wszystkich zaplanowanych wykładach oraz warsztatach i dołączą do realizacji wspólnie założonego w trakcie seminarium projektu eTwinning. 

Uczestnicy potrzebować będą laptopów lub komputerów stacjonarnych podłączonych do Internetu. (Ważne – tablety lub telefony komórkowe nie wystarczą do aktywnego uczestnictwa). 

Każdy uczestnik seminarium, który będzie obecny na wszystkich spotkaniach i wykona zadania kursowe oraz aktywnie przystąpi i ukończy z powodzeniem realizację projektu eTwinning, otrzyma certyfikat uczestnictwa. Certyfikat jest w formie cyfrowej i wydawany jest bezpłatnie po zakończeniu projektu.

Przed wypełnieniem formularza zgłoszeniowego zapraszamy do zapoznania się z programem seminarium.


Jeżeli spełniasz wszystkie powyższe warunki i chcesz zgłosić swój udział w seminarium, wypełnij formularz zgłoszeniowy dostępny po kliknięciu zielonego odnośnika "Zarejestruj się na wydarzenie" znajdującego się na niniejszej stronie.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa w dniu 16 lutego 2023 r. o godzinie 23:59.

Rezygnacje przyjmowane są wyłącznie pod adresem mailowym: mknap@frse.org.pl.

Termin i lokalizacja
Spotkanie w formule Focus Hotel Premium w Bydgoszczy
UWAGA. Rejestracja zamknięta

Program konferencji

Dzień 1

Sobota 25.02.2023

Sesje plenarne

10:00 - 10:45

Rejestracja uczestników

10:45 - 11:00

Oficjalne otwarcie - Krajowe Biuro eTwinning

11:00 - 11:30

rozwiń Wprowadzenie do eTwinning, możliwości rozwoju i doskonalenia zawodowego w programie - Monika Regulska, Krajowe Biuro eTwinning

11:30 - 11:50

Przerwa kawowa

11:50 - 12:30

rozwiń Prezentacja działań eTwinningowych - Przemysław Stolarski, Paulina Kaźmierczak-Majdzińska, Paweł Ciesielczuk

Przykłady dobrych praktyk
Przemysław Stolarski, Ambasador programu eTwinning w województwie kujawsko-pomorskim Paulina Kaźmierczak-Majdzińska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie kujawsko-pomorskim


12:30 - 12:30

rozwiń Podział na grupy warsztatowe

Wiosna, ach to ty!! - projekt prowadzi Agnieszka Bruska
Projekt o tematyce wiosennej realizowany przez dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Wiosna, to czas kiedy przyroda budzi się do życia. Świat się zmienia, staje się ciekawszy, nabiera kolorów. Dzieci podglądają, obserwują, badają. Przyroda to bogaty materiał poznawczy do rozbudzania aktywności poznawczej dzieci. Jest to dobry czas, żeby pomóc dzieciom w odkrywaniu świata samodzielnie i we współpracy z innymi. Jak wygląda wiosna w różnych regionach Polski? Jakie kwiaty zakwitają wiosną? Jakie ptaki powracają? Jakie owady budzą się do życia? Jakie drzewa kwitną? Podczas współpracy projektowej uczniowie będą w różnoraki sposób obserwować zmiany zachodzące w ich najbliższej okolicy. Wymienią się wiedzą i doświadczeniami z uczniami innych szkół. W czasie działań projektowych wykonamy logo projektu oraz zorganizujemy głosowanie. Wspólnie będziemy prowadzić obserwacje pogody, roślin i zwierząt z najbliższej okolicy – wykonamy prezentację obserwacji w Canvie. Stworzymy wiosenny quiz w Genial.ly. Podczas spotkania online wykonamy łąkę na tablicy jamboard. Wspólnie ułożymy opowiadanie w książeczce online. W Wakelecie będziemy umieszczać przydatne materiały tematyczne. Stworzymy wiosenne zadania, włączymy kodowanie do aktywności, ułożymy puzzle. Podzielimy się wrażeniami i pomysłami z obchodów pierwszego dnia wiosny.
Agnieszka Bruska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie kujawsko-pomorskim
Eye on the Sparrow - projekt prowadzi Katarzyna Sopolińska
Projekt przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych – klasy IV – VI i ma charakter interdyscyplinarny. Łączy w sobie treści nauczania z przyrody, języka polskiego, informatyki i języka angielskiego. 20 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wróbla – World Sparrow Day. To doskonała okazja, aby uświadomić sobie, że liczebność populacji tych niezwykle lubianych ptaków drastycznie spadła. Od 2004 r. w Polsce wróbel zwyczajny objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Podczas projektu zbadamy zwyczaje tego ptaka i zagrożenia, które mają wpływ na jego liczebność. Poznamy literaturę i przysłowia z nim związane i razem stworzymy autorską książkę o wróblach, także w języku angielskim. Dowiemy się jak w innych językach nazywany jest ten mały ptaszek. Uczniowie zaangażowani w projekt zorganizują Dzień Wróbla dla społeczności szkolnej. Zadania projektowe będą rozwijały różnorodne kompetencje kluczowe.
Katarzyna Sopolińska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie kujawsko-pomorskim, trenerka kursów online
Zadbaj(MY) o Ziemię - projekt prowadzi Małgorzata Garkowska
Projekt skierowany głównie do nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych klas: 7-8 szkół podstawowych i klas: 1-2 szkół ponadpodstawowych. W ramach projektu uczniowie będą mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat ekologii, zwiększenie świadomości na temat problemów związanych ze zmianami klimatycznymi oraz kształcenia umiejętności cyfrowych. W ramach projektu odbędzie się m.in. konkurs na logo projektu, uczniowie przygotują i przeprowadzą ankietę, przygotują infografiki, plakaty, policzą ślad węglowy. Wezmą również udział w e-dyskusji o działaniach ekologicznych, przygotują interaktywne eko-quizy. Wspólnie zastanowią się, co jest największym zagrożeniem dla naszej planety i jak jej pomóc. Stworzą: eko-poradniki, quizy i escape room. Dzięki wspólnym zadaniom przygotujemy się do wspólnego świętowania Światowego Dnia Ziemi. Czas trwanie projektu: 3 miesiące
Małgorzata Garkowska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie kujawsko-pomorskim
My first business – Mój pierwszy biznes - projekt prowadzi Jowita Królikowska
Projekt skierowany jest do nauczycieli szkół średnich, uczących podstaw przedsiębiorczości, ale mogą w nim wziąć udział również nauczyciele innych przedmiotów. Tematyka projektu dotyczy samozatrudnienia a działania projektowe będą sprzyjały innowacyjnemu zdobywaniu wiedzy z wykorzystaniem technologii cyfrowych i współpracy w grupie. Uczestnicy zdobędą umiejętności praktyczne z zakresu prowadzenia własnej firmy, wzmacniając w ten sposób swoje kompetencje przedsiębiorcze i menedżerskie. Młodzież dowie się skąd może pozyskać fundusze na swój pierwszy biznes oraz pozna symulacje biznesowe REVAS, które pozwolą im założyć wirtualną firmę a następnie nią zarządzać. W ramach społecznej odpowiedzialności biznesu zorganizują „pchli targ” w szkole, a dochód przeznaczą na wspólnie wybrany cel charytatywny. W projekcie nie zabraknie angielskiego słownictwa biznesowego (znajomość j. angielskiego przez nauczycieli nie jest wymagana). Wszystkie materiały oraz rezultaty projektu będzie można wykorzystać w następnych latach podczas realizacji podstawy programowej z nowego przedmiotu „Biznes i zarządzanie”, które zagości w szkołach średnich od września 2023 r.
Jowita Królikowska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie łódzkim


12:30 - 13:20

Obiad


Sesje warsztatowe

W każdej z sesji warsztatowych uczestnik ma do wyboru jeden warsztatów tematycznych.
Wyboru dokona poprzez formularz zgłoszeniowy na konferencję.
13:20 - 15:15

Narzędzia programu eTwinning – platforma ESEP - Agnieszka Bruska, Katarzyna Sopolińska, Małgorzata Garkowska, Jowita Królikowska

15:15 - 15:30

Przerwa kawowa

15:30 - 16:30

Omówienie i zakładanie projektów - Agnieszka Bruska, Katarzyna Sopolińska, Małgorzata Garkowska, Jowita Królikowska

20:00 - 21:00

Kolacja


Dzień 2

Niedziela 26.02.2023

Sesje warsztatowe

W każdej z sesji warsztatowych uczestnik ma do wyboru jeden warsztatów tematycznych.
Wyboru dokona poprzez formularz zgłoszeniowy na konferencję.
09:00 - 10:30

Narzędzia programu eTwinning – TwinSpace - Agnieszka Bruska, Katarzyna Sopolińska, Małgorzata Garkowska, Jowita Królikowska

10:30 - 11:00

Przerwa kawowa (czas na wymeldowanie)

11:00 - 12:30

Organizacja pracy projektowej - Agnieszka Bruska, Katarzyna Sopolińska, Małgorzata Garkowska, Jowita Królikowska

12:30 - 12:45

Przerwa kawowa

12:45 - 14:15

Narzędzia TIK w projekcie eTwinning - Agnieszka Bruska, Katarzyna Sopolińska, Małgorzata Garkowska, Jowita Królikowska

14:15 - 14:30

Wręczenie certyfikatów i zakończenie seminarium - Krajowe Biuro eTwinning

14:30 - 15:30

Obiad


Lokalizacja

Focus Hotel Premium w Bydgoszczy
ul. Gdańska 14
85-006 Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie

Do pobrania