Stacjonarne seminarium programu eTwinning: „Mój pierwszy projekt z Ambasadorem dla opiekunów samorządów uczniowskich”

Zapraszamy na seminarium, które odbędzie się w dniach 28-29 września 2024 r. w Warszawie. Spotkanie w całości realizowane jest w formule stacjonarnej i jest bezpłatne.

Szkolenie skierowane jest do nauczycieli pełniących rolę opiekunów Samorządów Szkolnych, którzy chcą rozpocząć pracę metodą projektu eTwinning.

Organizatorzy zapewniają udział w ciekawym szkoleniu, materiały konferencyjne i wyżywienie podczas seminarium, a osobom spoza Warszawy – nocleg w pokojach dwuosobowych z 28 na 29 września br. Koszty dojazdu na wydarzenie uczestnicy szkolenia pokrywają z własnych środków. Szkolenie realizowane będzie w podziale na 4 grupy warsztatowe/ projektowe.

Zainteresowanych nauczycieli zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem wydarzenia oraz proponowanymi pomysłami na projekt. W razie pytań zapraszamy do kontaktu.


PROPONOWANE PROJEKTY:

 

Projekt skierowany do nauczycieli pracujących z uczniami w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. 

Opis projektu: Uczniowie i cała społeczność szkolna decydują o przeznaczeniu określonej sumy pieniędzy (która wcześniej wypracowują w ramach różnych akcji dla społeczności szkolnej) na potrzebne według nich działania. Mogą na przykład zakupić potrzebny sprzęt czy wyposażenie. Każdy uczeń może zgłosić swój pomysł. 

Czas trwania: ok. 5 miesięcy. 

Język projektu: polski, angielski.

 

Projekt skierowany do nauczycieli pracujących z uczniami w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. 

Opis projektu: Projekt "Akcja kooperacja" ma na celu zjednoczenie Samorządów Uczniowskich i całych społeczności szkolnych wokół kampanii dotyczących promowania następujących zagadnień: tolerancji i przeciwdziałania dyskryminacji, zdrowego stylu życia, dobrostanu i cyberbezpieczeństwa. Projekt zakłada realizację wspólnych działań, wzrost zaangażowania uczniów w życie społeczne szkoły, wymianę doświadczeń. 

Czas trwania: ok. 5 miesięcy. 

Język projektu: polski. 
 

Projekt skierowany do nauczycieli pracujących z uczniami w szkołach podstawowych. 

Opis projektu: W ramach projektu, Samorządy Uczniowskie będą pełnić kluczową rolę w organizacji i koordynacji różnorodnych działań, które obejmują: aktywność fizyczną i interakcję międzykulturową. Do wspólnych zadań należeć będzie: nauka tradycyjnych tańców, wystawy na temat tradycji i kultury innych krajów, gry i zabawy. 

Czas trwania: rok szkolny 2024 /2025. 

Język projektu: polski, angielski w stopniu komunikacyjnym.  

 

Projekt skierowany do nauczycieli pracujących z uczniami w szkołach podstawowych 

Opis projektu: Projekt "Cyber Detectives" ma na celu nauczanie uczniów, jak rozpoznawać i przeciwdziałać dezinformacji, rozwijać krytyczne myślenie oraz bezpiecznie korzystać z Internetu. Uczniowie będą tworzyć kampanie informacyjne na temat dezinformacji i bezpieczeństwa w sieci. W ramach projektu uczniowie będą również uczestniczyć w grze edukacyjnej, w której będą weryfikować prawdziwość informacji oraz wymieniać się wiadomościami z innymi szkołami za pomocą tradycyjnej poczty. 

Czas trwania: ok.  5 miesięcy. 

Język projektu: polski, angielski. 


Warunki udziału

WARUNKI UDZIAŁU:

 

1. Posiadanie konta w programie eTwinning.

Jeśli jeszcze nie jesteś zarejestrowany:

Rejestracja przebiega w dwóch etapach. Pierwszy etap polega na założeniu konta na platformie EU Login. Następnie użytkownik zakłada konto na platformie European School Education Platform.

2. Zatrudnienie w szkole lub placówce realizującej podstawę programową.

W pierwszej kolejności przyjmowani będą nauczyciele bez doświadczenia w realizacji projektów eTwinning, którzy w roku szkolnych 2024/2025 pełnić będą rolę opiekunów Samorządów Szkolnych.

3. Gotowość do aktywnej współpracy w trakcie trwania szkolenia oraz do pracy projektowej po szkoleniu.


Organizatorzy oczekują, że uczestnicy będą obecni na wszystkich zaplanowanych wykładach oraz warsztatach i dołączą do realizacji wspólnie założonego w trakcie seminarium projektu eTwinning. 

Uczestnicy potrzebować będą laptopów lub komputerów stacjonarnych podłączonych do Internetu. (Ważne – tablety lub telefony komórkowe nie wystarczą do aktywnego uczestnictwa). 

Każdy uczestnik seminarium, który będzie obecny na wszystkich spotkaniach i wykona zadania kursowe oraz aktywnie przystąpi i ukończy z powodzeniem realizację projektu eTwinning, otrzyma certyfikat uczestnictwa. Certyfikat jest w formie cyfrowej i wydawany jest bezpłatnie po zakończeniu projektu.

Przed wypełnieniem formularza zgłoszeniowego zapraszamy do zapoznania się z programem seminarium.


Jeżeli spełniasz wszystkie powyższe warunki i chcesz zgłosić swój udział w seminarium, wypełnij formularz zgłoszeniowy dostępny po kliknięciu zielonego odnośnika "Zarejestruj się na wydarzenie" znajdującego się na niniejszej stronie.

Termin nadsyłania zgłoszeń: 16 września 2024, do godziny 23:59. Organizator zastrzega sobie prawo do wcześniejszego zamknięcia rekrutacji.

Rezygnacje przyjmowane są wyłącznie pod adresem mailowym: mknap@frse.org.pl.

Termin i lokalizacja
Spotkanie w formule Hotel Boss w Warszawie
UWAGA. Rejestracja zamknięta

Program

Dzień 1

Sobota 28.09.2024

Sesje plenarne

10:00 - 10:45

Rejestracja uczestników

10:45 - 10:50

Oficjalne otwarcie i powitanie uczestników szkolenia - Krajowe Biuro eTwinning

10:50 - 11:15

Wprowadzenie do programu eTwinning - Paweł Czapliński, Krajowe Biuro eTwinning

11:15 - 11:25

Możliwości rozwoju i doskonalenia zawodowego w programie - Monika Regulska, Krajowe Biuro eTwinning

11:25 - 12:25

rozwiń Po co nam samorząd uczniowski? - Michał Tragarz

Samorząd uczniowski istnieje w każdej polskiej szkole. Istnieje, ale czy działa? Jak wiele z istniejących samorządów rzeczywiście bliska jest idei samorządności? Po co w ogóle samorząd w szkole i co jest potrzebne, żeby ta instytucja nie była jedynie pozorna a sprawnie działającym i angażującym uczniów i uczennice laboratorium demokracji? W tej krótkiej prezentacji wprowadzającej postaram się zarysować odpowiedzi na te pytania i zainspirować do refleksji nad samorządem uczniowskim w Państwa szkołach.
Michał Tragarz, ekspert

Sesje warsztatowe

W każdej z sesji warsztatowych uczestnik ma do wyboru jeden warsztatów tematycznych.
Wyboru dokona poprzez formularz zgłoszeniowy na konferencję.
12:25 - 12:30

rozwiń Podział na grupy warsztatowe

Szkolny Budżet Partycypacyjny
Projekt skierowany do nauczycieli pracujących z uczniami w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych Opis projektu: Uczniowie i cała społeczność szkolna decydują o przeznaczeniu określonej sumy pieniędzy (która wcześniej wypracowują w ramach różnych akcji dla społeczności szkolnej) na potrzebne według nich działania. Mogą na przykład zakupić potrzebny sprzęt czy wyposażenie. Każdy uczeń może zgłosić swój pomysł. Czas trwania: ok. 5 miesięcy Język projektu: polski, angielski
Anna Stanisławczyk, Ambasadorka programu eTwinning w województwie małopolskim
Aktywnie Razem
Projekt skierowany do nauczycieli pracujących z uczniami w szkołach podstawowych Opis projektu: W ramach projektu, Samorządy Uczniowskie będą pełnić kluczową rolę w organizacji i koordynacji różnorodnych działań, które obejmują: aktywność fizyczną i interakcję międzykulturową. Do wspólnych zadań należeć będzie: nauka tradycyjnych tańców, wystawy na temat tradycji i kultury innych krajów, gry i zabawy. Czas trwania: rok szkolny 2024 /2025 Język projektu: polski, angielski w stopniu komunikacyjnym.
Sylwia Stasikowska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie wielkopolskim
Akcja kooperacja!
Projekt skierowany do nauczycieli pracujących z uczniami w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Opis projektu: Projekt "Akcja kooperacja" ma na celu zjednoczenie Samorządów Uczniowskich i całych społeczności szkolnych wokół kampanii dotyczących promowania następujących zagadnień: tolerancji i przeciwdziałania dyskryminacji, zdrowego stylu życia, dobrostanu i cyberbezpieczeństwa. Projekt zakłada realizację wspólnych działań, wzrost zaangażowania uczniów w życie społeczne szkoły, wymianę doświadczeń. Czas trwania: ok. 5 miesięcy Język projektu: polski.
Malwina Kordus, Ambasadorka Programu eTwinning w województwie dolnośląskim, trenerka kursów online
Cyfrowi Detektywi / Cyber Detectives
Projekt skierowany do nauczycieli pracujących z uczniami w szkołach podstawowych Opis projektu: Projekt "Cyber Detectives" ma na celu nauczanie uczniów, jak rozpoznawać i przeciwdziałać dezinformacji, rozwijać krytyczne myślenie oraz bezpiecznie korzystać z Internetu. Uczniowie będą tworzyć kampanie informacyjne na temat dezinformacji i bezpieczeństwa w sieci. W ramach projektu uczniowie będą również uczestniczyć w grze edukacyjnej, w której będą weryfikować prawdziwość informacji oraz wymieniać się wiadomościami z innymi szkołami za pomocą tradycyjnej poczty. Czas trwania: ok.  5 miesięcy Język projektu: polski, angielski
Sylwia Kościkiewicz-Gryc, Ambasadorka programu eTwinning oraz trenerka warsztatów komputerowych w województwie mazowieckim
12:30 - 13:30

Przerwa obiadowa w restauracji hotelowej

13:30 - 15:30

rozwiń Narzędzia programu eTwinning – platforma ESEP - Malwina Kordus, Anna Stanisławczyk, Sylwia Stasikowska, Sylwia Kościkiewicz-Gryc

sesja warsztatowa
Sylwia Kościkiewicz-Gryc, Ambasadorka programu eTwinning oraz trenerka warsztatów komputerowych w województwie mazowieckim Malwina Kordus, Ambasadorka Programu eTwinning w województwie dolnośląskim, trenerka kursów online Anna Stanisławczyk, Ambasadorka programu eTwinning w województwie małopolskim Sylwia Stasikowska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie wielkopolskim
15:30 - 16:00

Przerwa kawowa

16:00 - 17:00

rozwiń Omówienie i zakładanie projektów - Malwina Kordus, Anna Stanisławczyk, Sylwia Stasikowska, Sylwia Kościkiewicz-Gryc

sesja warsztatowa
Sylwia Kościkiewicz-Gryc, Ambasadorka programu eTwinning oraz trenerka warsztatów komputerowych w województwie mazowieckim Malwina Kordus, Ambasadorka Programu eTwinning w województwie dolnośląskim, trenerka kursów online Anna Stanisławczyk, Ambasadorka programu eTwinning w województwie małopolskim Sylwia Stasikowska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie wielkopolskim
19:00 - 20:00

Kolacja w restauracji hotelowej


Dzień 2

Niedziela 29.09.2024

Sesje warsztatowe

W każdej z sesji warsztatowych uczestnik ma do wyboru jeden warsztatów tematycznych.
Wyboru dokona poprzez formularz zgłoszeniowy na konferencję.
09:00 - 10:30

rozwiń Narzędzia programu eTwinning – TwinSpace - Malwina Kordus, Anna Stanisławczyk, Sylwia Stasikowska, Sylwia Kościkiewicz-Gryc

sesja warsztatowa
Sylwia Stasikowska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie wielkopolskim Sylwia Kościkiewicz-Gryc, Ambasadorka programu eTwinning oraz trenerka warsztatów komputerowych w województwie mazowieckim Anna Stanisławczyk, Ambasadorka programu eTwinning w województwie małopolskim Malwina Kordus, Ambasadorka Programu eTwinning w województwie dolnośląskim, trenerka kursów online
10:30 - 11:00

Przerwa kawowa (czas na wymeldowanie)

11:00 - 12:30

rozwiń Organizacja pracy projektowej - Malwina Kordus, Anna Stanisławczyk, Sylwia Stasikowska, Sylwia Kościkiewicz-Gryc

sesja warsztatowa
Malwina Kordus, Ambasadorka Programu eTwinning w województwie dolnośląskim, trenerka kursów online Sylwia Stasikowska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie wielkopolskim Sylwia Kościkiewicz-Gryc, Ambasadorka programu eTwinning oraz trenerka warsztatów komputerowych w województwie mazowieckim Anna Stanisławczyk, Ambasadorka programu eTwinning w województwie małopolskim
12:30 - 12:45

Przerwa kawowa

12:45 - 14:15

rozwiń Narzędzia TIK w projekcie eTwinning - Malwina Kordus, Anna Stanisławczyk, Sylwia Stasikowska, Sylwia Kościkiewicz-Gryc

sesja warsztatowa
Malwina Kordus, Ambasadorka Programu eTwinning w województwie dolnośląskim, trenerka kursów online Sylwia Stasikowska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie wielkopolskim Sylwia Kościkiewicz-Gryc, Ambasadorka programu eTwinning oraz trenerka warsztatów komputerowych w województwie mazowieckim Anna Stanisławczyk, Ambasadorka programu eTwinning w województwie małopolskim
14:15 - 14:30

Wręczenie certyfikatów i zakończenie seminarium

14:30 - 15:30

Obiad w restauracji hotelowej


Lokalizacja

Mapa

Hotel Boss w Warszawie
Żwanowiecka 20,
04-849 Warszawa, woj. mazowieckie