Regionalna konferencja warsztatowa online "Edukacja obywatelska z eTwinning" - woj. kujawsko-pomorskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie, podlaskie

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Krajowe Biuro eTwinning zaprasza nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych
i ponadpodstawowych z województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego na bezpłatną regionalną konferencję warsztatową w formule online pt. „Edukacja obywatelska z eTwinning”.

Konferencja dedykowana jest inicjatywom i aktywnościom edukacyjnym wspierającym aktywne obywatelstwo, krytyczne myślenie w kontekście społecznym, kulturowym i środowiskowym oraz międzynarodowym działaniom projektowym przekazującym wiedzę dot. Unii Europejskiej, poruszającym tematykę jej priorytetów, wartości i historii. Do współtworzenia sesji plenarnej zaprosiliśmy organizacje wdrażające edukacyjne inicjatywy obywatelskie na terenie Polski, tj.:

W trakcie interaktywnych sesji warsztatowych online będziemy zachęcać nauczycieli do udziału w aktywnościach i dyskusjach na temat włączenia, równouprawnia, praw człowieka oraz demokracji poprzez m. in. rozwijanie poczucia przynależności do europejskiej społeczności poprzez bezpośrednią współpracę ponad granicami; wdrażanie różnorodnych aktywności dot. edukacji obywatelskiej w projekty eTwinning; budowanie internetowej sieci współpracy promującej aktywne obywatelstwo, krytyczne myślenie i europejskie wartości z wykorzystaniem najnowocześniejszych narzędzi TIK. 


Formuła wydarzenia: online

Platforma: ClickMeeting 

Termin: 16 listopada 2024 r. (sobota)

Czas trwania: godz. 9:30-13:00

Grupa docelowa: nauczyciele przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych z woj. kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego.

Zapewniamy udział w praktycznych warsztatach, materiały szkoleniowe (prezentacje + nagrania z sesji plenarnej i wszystkich sesji warsztatowych) oraz certyfikaty uczestnictwa. Uczestnicy proszeni są o przygotowanie laptopa podłączonego do internetu. 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Program konferencji do pobrania poniżej.


 

Warunki udziału

Podstawowym warunkiem zakwalifikowania się na wydarzenie jest POSIADANIE KONTA na platformie Europejskiej Edukacji Szkolnej, w programie eTwinning. 

Warunki udziału:

1. Posiadanie AKTYWNEGO konta w programie eTwinning na platformie ESEP.

Jeśli jeszcze nie jesteś zarejestrowany: Rejestracja przebiega w dwóch etapach. Pierwszy etap polega na założeniu konta na platformie EU Login. Następnie użytkownik zakłada konto na platformie European School Education Platform.

2. Wzięcie aktywnego udziału w całości wydarzenia.

Organizatorzy oczekują, że uczestnicy będą obecni na wszystkich zaplanowanych sesjach plenarnych i dołączą do wybranej przez siebie sesji warsztatowej.

Uczestnicy potrzebować będą laptopów, komputerów stacjonarnych lub telefonów/ tabletów podłączonych do Internetu. (Ważne – tablety lub telefony komórkowe mogą nie wystarczyć do aktywnego uczestnictwa w sesji plenarnej i warsztatowej).

Każdy zakwalifikowany uczestnik konferencji, który będzie obecny na wszystkich sesjach plenarnych i dołączy do wybranej przez siebie sesji warsztatowej, otrzyma certyfikat uczestnictwa. Certyfikat jest w formie cyfrowej i wydawany jest bezpłatnie. Certyfikat wraz z materiałami pokonferencyjnymi (prezentacje + nagrania) wysyłamy drogą mailową w terminie do 7 dni od wydarzenia..

Termin i lokalizacja
Spotkanie w formule Linki do sesji plenarniej i warsztatowej prześlemy w osobnym mailu.
UWAGA. Rejestracja zamknięta

Program konferencji

Dzień 1

Sobota 16.11.2024

Sesje plenarne

09:30 - 11:00

rozwiń Sesja plenarna

"Edukacja obywatelska z Programem eTwinning”
Unijny program edukacyjny eTwinning zachęca nauczycieli i uczniów do udziału w projektach i dyskusji na temat włączenia, równouprawnia, praw człowieka oraz demokracji poprzez: - Podkreślanie edukacji obywatelskiej w projektach eTwinning. - Wspólna praca i poznawanie różnorodności Unii Europejskiej i rozwijanie poczucia przynależności do europejskiej społeczności. - Uczenie i nauczanie o funkcjach Unii Europejskiej oraz jej znaczeniu. - Poznawanie rozmaitych sposobów wdrażania fundamentalnych wartości europejskich oraz postaw obywatelskich poprzez bezpośrednią współpracę ponad granicami. - Rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia i sposobów analizowania informacji pochodzących z różnych źródeł. - Budowanie aktywnej sieci nauczycieli promujących aktywne obywatelstwo, krytyczne myślenie i europejskie wartości.
Jolanta Gradowska, Krajowe Biuro eTwinning
"Dlaczego potrzebujemy edukacji europejskiej i jak możemy ją realizować na przykładzie działań Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana"
Brakuje nam systemowej obecności Europy w szkole – nauczania o Europie, w Europie i dla Europy. Kwestie związane z członkostwem Polski w Unii Europejskiej czy Radzie Europy często traktowane są w podręcznikach czy programach nauczania w sposób marginalny, nie zawsze atrakcyjny dla uczniów, jak i nauczycieli. Edukacja europejska nie powinna się ograniczać do znajomości samych dat czy nazw instytucji, nie wystarczy to do zrozumienia procesów zachodzących w Europie, idei stojącej za integracją. Aby czuć się częścią tej wspólnoty a tym samym mieć poczucie wpływu na jej przyszłość na równi z obywatelami innych krajów europejskich, potrzebne jest doświadczenie Europy, poznanie jej różnorodności, zdobycie o niej wiedzy i kształtowanie krytycznego myślenia w stosunku do zachodzących w Europie procesów społecznych, kulturowych i politycznych. O tym, jak możemy uwzględnić elementy edukacji europejskiej w pracy szkoły opowie Ewelina Górecka, Dyrektorka Fundacji Schumana. Polska Fundacja im. Roberta Schumana od ponad 20 lat prowadzi działania z zakresu edukacji obywatelskiej i europejskiej. Eksperci i edukatorzy Fundacji prowadzą szkolenia, warsztaty, opracowują materiały edukacyjne, także w ramach międzynarodowych projektów wymiany dobrych praktyk. Fundacja koordynuje sieć Klubów Europejskich działających w szkołach w całej Polsce, animując także współpracę w ramach europejskich sieci. W ramach Europejskiego Korpusu Solidarności co roku Fundacja koordynuje pracę międzynarodowej grupy wolontariuszy, którzy także angażują się w działania edukacyjne w różnych regionach w Polsce. Także młode osoby z Polski, które chcą odbyć wolontariat w innym kraju europejskim mogą korzystać ze wsparcia zespołu Fundacji. Przedstawiciele Fundacji są także zaangażowani w działania rzecznicze zarówno na poziomie polskim, jak i europejskim oraz włączają się w pracę zespołów opracowujących systemowe rekomendacje dotyczące m.in. edukacji obywatelskiej i europejskiej.
Ewelina Górecka, Dyrektorka i członkini Zarządu Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana.
"Programy Parlamentu Europejskiego dla młodzieży"
https://warsaw.europarl.europa.eu/pl#youth
Jacek Wasik, Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce
"Szkolne Grupy Praw Człowieka - pierwszy krok do zmian"
Poprzez edukację praw człowieka Amnesty International wspiera młodzież na rzecz jej zaangażowania społecznego i aktywności obywatelskiej tworząc dla nich przestrzeń w postaci Szkolnych grupach Praw Człowieka. Równocześnie dostarczając nauczycielom_nauczycielkom narzędzi pozwalających na wspieranie aktywizmu młodzieży. Kultura praw człowieka to sytuacja, gdy wszystkie prawa człowieka są chronione i nie są łamane. Każde działanie edukacyjne, wykorzystujące edukację praw człowieka, to mały krok do tego, aby taka kultura zaistniała. Niestety rzeczywistość społeczno-polityczna stawia codziennie przed nami nowe wyzwania, które związane są z łamaniem praw człowieka i ograniczaniem wolności. Nie da się na te wyzwania odpowiedzieć czy im przeciwdziałać, jeśli ludzie nie będą świadomi przysługujących im praw, nie będą mieli umiejętności korzystania i dochodzenia swoich praw oraz nie będą w stanie działać, gdy prawa ich samych czy innych ludzi są łamane. Edukacja praw człowieka jest jednym ze sposobów dostarczenia wiedzy, nabywania umiejętności oraz kształtowania postaw, które w rezultacie mogą dać siłę osobie, aby podjąć działania na rzecz praw człowieka po to, aby zmieniać rzeczywistość wokół siebie. Edukacja praw człowieka, podobnie jak edukacja obywatelska, ma bowiem w konsekwencji doprowadzać do zmian społecznych, do tworzenia społeczeństwa opartego na wartościach praw człowieka takich jak: równość, sprawiedliwość, niedyskryminacja czy szacunek dla ludzkiej godności.
Justyna Kuzar-Dembele, Amnesty International Polska
"Eurodesk w Twojej szkole"
Członkostwo w sieci Eurodesk Polska to dla szkół szansa na wzmocnienie oferty edukacyjnej. Placówkom należącym do sieci Eurodesk ofertuje szkolenia, m.in. z prowadzenia autorskich lekcji i gier edukacyjnych, materiały promocyjne, publikacje oraz możliwości współpracy z organizacjami z Polski i z zagranicy. W czasie wystąpienia Wawrzyniec Pater przedstawi zasady współpracy w ramach sieci Eurodesk Polska i opowie dlaczego warto się do niej przyłączyć.
Wawrzyniec Pater, Eurodesk Polska
11:00 - 11:15

Przerwa / Przejście do pokoi warsztatowych



11:15 - 12:45

rozwiń Równoległe sesje warsztatowe w podziale na 5 grup

"Zjednoczeni w różnorodności. Edukacja obywatelska w działaniu"
Każdy kolejny rok w przedszkolach i szkołach przynosi nowe wyzwania i możliwości. W programie eTwinning towarzyszy nam także wspólny dla wszystkich krajów temat wiodący, nadający kierunek międzynarodowym inicjatywom programu i wielu podejmowanym projektom. Jak brzmi słowo klucz 2025? Edukacja obywatelska. W trackie spotkania pokażemy, jak eTwinning zwiększa świadomość różnorodności kulturowej i wspólnego dziedzictwa europejskiego, a także wyposaża nauczycieli i uczniów w narzędzia, które umożliwią ich uczniom stanie się aktywnymi, świadomymi i zaangażowanymi obywatelami Europy.

(sesja online)
Anna Urbasik, Ambasadorka programu eTwinning w województwie śląskim.
"Wspólnie do celu, czyli jak skutecznie realizować projekty obywatelskie w szkole"
Warsztat ma na celu pokazać jak nauczyć uczniów na przykładzie społeczności szkolnej skutecznie identyfikować lokalne problemy, formułować cele, planować działania i współpracować z władzami w celu ich rozwiązania. W ramach warsztatu uczestnicy dowiadują się, jak przeprowadzić analizę problemów społecznych, tworzyć harmonogram działań, angażować społeczność oraz korzystać z narzędzi takich jak szkolny budżet obywatelski.

(sesja online)
Anna Stanisławczyk, Ambasadorka programu eTwinning w województwie małopolskim
"Bezpieczne narzędzia TIK dla wirtualnej społeczności szkolnej"
Warsztat ma na celu zapoznanie uczestników z nowoczesnymi, bezpiecznymi narzędziami technologii informacyjno-komunikacyjnej (TIK), które wspierają pracę i rozwój społeczności szkolnej w środowisku wirtualnym. Podczas spotkania omówione zostaną najważniejsze aspekty ochrony danych i bezpieczeństwa online, a także konkretne narzędzia edukacyjne, które mogą być wykorzystywane przez nauczycieli, uczniów i rodziców w codziennej pracy.

(sesja online)
Sylwia Stasikowska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie wielkopolskim
"Troska o Świat: Globalne Wyzwania, Współpraca i Lokalna Odpowiedzialność"
Podczas warsztatu uczestnicy dowiedzą się o najważniejszych aspektach dotyczących ochrony środowiska i zrozumieniu globalnych problemów i ich wpływu na lokalne otoczenie. Poznają praktyczne sposoby, na zaangażowanie młodych ludzi w tematykę odpowiedzialności za środowisko i współpracy z międzynarodowymi partnerami w celu ich rozwiązania na poziomie lokalnym. Zaprezentowane zostaną filmy i aplikacje, które mogą stać się punktem wyjściowym do aktywności projektowych.

(sesja online)
Katarzyna Sopolińska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie kujawsko-pomorskim, trenerka kursów online
"Sztuczna czy inteligentna? Czyli jak wesprzeć działania obywatelskie w szkole"
Podczas warsztatu dowiesz się, jak wykorzystać narzędzia sztucznej inteligencji w organizacji i promocji szkolnych wydarzeń. Poznasz konkretne narzędzia, które ułatwią ich przygotowanie zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Każdy z uczestników będzie mógł podzielić się swoimi pomysłami z innymi oraz zaprezentować rezultaty swoich działań. Zapraszam serdecznie!

(sesja online)
Beata Wójcik, Ambasadorka programu eTwinning w woj. lubelskim, moderatorka grup "eTwinning Wczesnoszkolni" oraz "Wrażliwi na (dez)informację"


12:45 - 13:00

rozwiń Podsumowanie konferencji

Krajowe Biuro eTwinning