Regionalna konferencja warsztatowa: "Edukacja włączająca z eTwinning"

Krajowe Biuro eTwinning, FRSE wraz ze współorganizatorami: SOSW w Nowej Soli i  LO w Nowej Soli zapraszają na regionalną konferencję warsztatową dla nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa lubuskiego oraz województw ościennych pod Honorowymi Patronatami:

  • Lubuskiego Kuratora Oświaty;
  • Starosty Powiatu Nowosolskiego;
  • Prezydenta miasta Nowa Sól.

W trakcie regionalnej konferencji uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zapoznać się z unijnym programem eTwinning. Doświadczeni eksperci zaprezentują również najnowsze, bezpłatne narzędzia edukacyjne wspomagające edukację włączającą, rozwój i kreatywność uczniów oraz narzędzia TIK przydatne we współpracy międzynarodowej między szkołami w Europie. Podczas praktycznych sesji warsztatowych nauczyciele poznają praktyczne sposoby na wykorzystanie narzędzi TIK dla edukacji włączającej; wdrożą się również w międzynarodową współpracę pomiędzy szkołami na platformie online należącej do Komisji Europejskiej oraz zaznajomią się z realizacją międzynarodowych projektów edukacyjnych dostosowanych do podstawy programowej. 

Termin: 12 czerwca 2025 r. (czwartek) , godz. 9:00 - 16:00

Lokalizacja: Liceum Ogólnokształcące im. K.K. Baczyńskiego, Gimnazjalna 9, 67-100 Nowa Sól

Nabór: do 5 czerwca 2025r. godz. 23:59

Grupa docelowa: nauczyciele, przedszkoli,  szkół podstawowych i ponadpodstawowych dowolnego typu 

Patronat medialny: Gazeta Lubuska, Radio Zachód.

Partnerzy konferencji: Europe Direct Zielona Góra, ODN Zielona Góra


Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie w formie elektronicznej poprzez formularz rejestracyjny. Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na wpisywane do formularza dane. Na ich podstawie będą zatwierdzane zgłoszenia na dane wydarzenie.

Program wydarzenia - do pobrania na dole strony. 

Warunki udziału
  1. Zatrudnienie w szkole lub placówce realizującej podstawę programową.
    Aktywny zawodowo nauczyciel dowolnego przedmiotu, pracujący w przedszkolu, szkole podstawowej i ponadpodstawowej dowolnego typu.
  2. Posiadanie aktywnego konta w programie eTwinning (na nowej platformie ESEP).
    Jeśli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, załóż konto przed wypełnieniem formularza zgłoszeniowego na seminarium. 
    Rejestracja przebiega w dwóch etapach. Pierwszy etap polega na założeniu konta na platformie EU Login. Następnie użytkownik zakłada konto na platformie European School Education Platform. Tutorial: https://bit.ly/rejestracja_eT
  3. Wzięcie aktywnego udziału w całym wydarzeniu.
    Organizatorzy oczekują, że uczestnicy będą obecni na wszystkich zaplanowanych sesjach plenarnych i warsztatowych.
  4. Uczestnicy potrzebować będą laptopów z mozliwościa podłączenia do Internetu. (Ważne – tablety lub telefony komórkowe nie wystarczą do aktywnego uczestnictwa).
  5. Każdy zakwalifikowany uczestnik konferencji, który będzie obecny na wszystkich sesjach plenarnych oraz sesjach warsztatowych, otrzyma certyfikat uczestnictwa. Certyfikat jest w formie cyfrowej i wydawany jest bezpłatnie.
Termin i lokalizacja
Spotkanie w formule Liceum Ogólnokształcące im. K.K. Baczyńskiego
Czas do końca rejestracji
0 DNI
0 GODZ
00 MIN
00 SEK
Rejestracja na wydarzenie

Program konferencji

Dzień 1

Czwartek 12.06.2025

Sesje plenarne

08:30 - 09:00

Rejestracja uczestników

09:00 - 10:30

rozwiń Sesja plenarna I

Inkluzja- siła tkwi w różnicach
Wystąpienie Lubuskiego Kuratora Oświaty - Pana Mariusza Biniewskiego
Transformacja cyfrowa z programem eTwinning
Transformacja cyfrowa to proces włączania technologii i rozwiązań cyfrowych, które możemy obserwować niemal w każdej dziedzinie naszego życia. Podobnie jest z edukacją - innowacyjne szkoły podążając za zmianami, i poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii, rozwijają kompetencje cyfrowe uczniów. Dostrzegając potrzeby wsparcia, zarówno w obszarze stosowania technologii cyfrowych przez nauczycieli, jak i podstawowych umiejętności cyfrowych uczniów, Komisja Europejska ogłosiła plan działania w dziedzinie edukacji cyfrowej na lata 2021-2027. Transformacja cyfrowa to również jeden z czterech priorytetów programu Erasmus+ w obecnej perspektywie finansowej. Realizacja takich projektów jak Erasmus+ i eTwinning w naturalny sposób stwarza warunki do stosowania metod cyfrowych w codziennej pracy, wzbogaca potencjał warsztatu pracy i możliwości dyrektora, nauczyciela, uczniów i szkoły.
Jolanta Gradowska, Krajowe Biuro eTwinning
Zróżnicowana klasa - jak wspierać każdego ucznia i dostosowywać wymagania edukacyjne?
Podczas wykładu poruszę kluczowe zagadnienia związane z pracą w zróżnicowanej klasie, w której uczniowie mają różne potrzeby, możliwości i tempo uczenia się. Omówię praktyczne sposoby dostosowywania wymagań edukacyjnych, tworzenia warunków sprzyjających uczeniu się każdego ucznia oraz budowania wspierającego środowiska. Uczestnicy poznają przykłady efektywnych metod różnicowania procesu edukacyjnego oraz wskazówki, jak planować i realizować zajęcia w duchu edukacji włączającej.
Zyta Czechowska, Ambasadorka programu eTwinning
10:30 - 10:45

Przerwa kawowa

10:45 - 11:30

rozwiń Sesja plenarna II

Prezentacje Dobrych Praktyk w projektach eTwinning
- Regina Smolin-Makuch (10 min.) - Małgorzata Okoń-Plinta (10 min.) - Arleta Jasińska (10 min.)
Uroczystość wręczenia regionalnych wyróżnień Kuratorium Oświaty za wzorcową realizację projektów eTwinning
eTwinnerzy nagrodzeni Krajową i Europejską Odznaką Jakości z woj. lubuskiego.
11:45 - 12:00

Przerwa kawowa



12:00 - 13:00

rozwiń Równoległe sesje warsztatowe w podziale na 3 grupy warsztatowe

“Platforma ESEP i program eTwinning bez tajemnic"
Uczestnicy będą mieli okazję w praktyczny sposób przetestować możliwości jakie platforma ESEP daje nauczycielom do pracy przy projektach eTwinning czy Erasmus +: Podczas warsztatu: • Dowiesz się, jak umiejętnie korzystać z platformy ESEP, aby bezpiecznie i kreatywnie realizować swoje projekty edukacyjne. • Nauczysz się jak znaleźć partnerów projektowych odpowiadających profilowi Twojej szkoły i jak założyć projekt. • Poznasz przestrzeń projektową TwinSpace oraz oferowane przez nią narzędzia do komunikacji i dzielenia się materiałami. Nauczysz się jak zapraszać uczestników (uczniów i nauczycieli) do projektu, jak zorganizować spotkanie online w ramach projektu. • Przećwiczysz dodawanie materiałów do TwinSpace, utworzysz własną stronę, na której umieścisz wybrane materiały.
Wioletta Sosnowska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie lubuskim
„Edukacja włączająca z eTwinning w praktyce- czyli każdy ma supermoce!”
W każdym uczniu – bez względu na jego poziom funkcjonowania, styl uczenia się, niepełnosprawność czy doświadczenia – drzemie wyjątkowy potencjał, który można odkryć i rozwijać poprzez działania projektowe. Na warsztacie „Każdy ma supermoce!” zapraszam do świata edukacji włączającej, w której różnorodność nie jest wyzwaniem, lecz wartością. Uczestnicy dowiedzą się, jak platforma eTwinning może wspierać edukację włączającą w codziennej praktyce, jak poprzez proste i dostępne aktywności angażować wszystkich uczniów – również tych ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – oraz jak świadomie projektować działania z myślą o różnorodności w klasie. Podczas warsztatu uczestnicy nie tylko poznają inspirujące przykłady praktyk projektowych, ale także wezmą udział w interaktywnej zabawie z wykorzystaniem kart „supermocy uczniów”, która pozwoli im doświadczyć w praktyce, czym jest inkluzyjność. Wspólna praca w grupach zaowocuje stworzeniem minizadań projektowych – gotowych do wykorzystania lub adaptacji w ich własnych projektach eTwinning. To spotkanie będzie nie tylko przestrzenią do zdobywania wiedzy, ale też do dzielenia się doświadczeniem, wzajemnej inspiracji i budowania przekonania, że każdy uczeń – naprawdę każdy – może być ważną częścią zespołu projektowego. Cele warsztatu: • Pokazanie, że każdy uczeń – niezależnie od poziomu sprawności, stylu uczenia się czy ograniczeń – może aktywnie uczestniczyć w projektach eTwinning. • Wzmocnienie kompetencji nauczycieli w zakresie projektowania prostych, włączających działań projektowych. • Dostarczenie konkretnych pomysłów, narzędzi i inspiracji do pracy metodą projektów z uczniami o zróżnicowanych potrzebach edukacyjnych. • Stworzenie przestrzeni do kreatywności, wymiany doświadczeń i refleksji nad potencjałem tkwiącym w różnorodnych zespołach klasowych. • Rozbudzenie przekonania, że edukacja włączająca może być radosna, twórcza i realna w codziennej pracy nauczyciela.
Regina Smolin-Makuch, Ambasadorka Programu eTwinning w województwie lubuskim
Narzędzia TIK (nie tylko) w projektach eTwinning
Uczestnicy warsztatu poznają praktyczne zastosowanie prostych i przyjaznych (zarówno uczniom, jak i nauczycielowi) narzędzi TIK. Dowiedzą się, jak technologia może wspomagać organizację pracy na lekcji, aktywizację uczniów oraz realizację zadań (nie tylko) projektowych.
Monika Mojsiejonek, Ambasadorka eTwinning w województwie lubuskim


13:00 - 13:45

Lunch



13:45 - 14:45

rozwiń Równoległe sesje warsztatowe w podziale na 3 grupy warsztatowe

j.w.
Regina Smolin-Makuch, Ambasadorka Programu eTwinning w województwie lubuskim Monika Mojsiejonek, Ambasadorka eTwinning w województwie lubuskim Wioletta Sosnowska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie lubuskim


14:45 - 15:00

Przerwa kawowa



15:00 - 16:00

rozwiń Równoległe sesje warsztatowe w podziale na 3 grupy warsztatowe

j.w.
Regina Smolin-Makuch, Ambasadorka Programu eTwinning w województwie lubuskim Monika Mojsiejonek, Ambasadorka eTwinning w województwie lubuskim Wioletta Sosnowska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie lubuskim

Lokalizacja

Mapa

Liceum Ogólnokształcące im. K.K. Baczyńskiego
Gimnazjalna 9,
67-100 Nowa Sól, woj. lubuskie

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 5 cze. 2025 23:59 Rejestracja na wydarzenie