Regionalna konferencja warsztatowa dla dyrektorów szkół: "Transformacja cyfrowa szkoły z eTwinning"

Zapraszamy na regionalną konferencję warsztatową dla dyrektorów przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa lubelskiego oraz województw ościennych pod Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty.

W trakcie regionalnej konferencji uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zapoznać się z unijnym programem eTwinning. Doświadczeni eksperci zaprezentują również najnowsze, bezpłatne narzędzia edukacyjne wspomagające transformację cyfrową szkoły, rozwój i kreatywność uczniów tj. druk 3D oraz narzędzia TIK przydatne we współpracy międzynarodowej między szkołami w EuropieA podczas praktycznych sesji warsztatowych dyrektorzy poznają praktyczne narzędzia ICT wspomagające pracę dyrektora,  wdrożą się również w międzynarodową współpracę pomiędzy szkołami na platformie online należącej do Komisji Europejskiej oraz zaznajomią się z realizacją międzynarodowych projektów Erasmus+ w synergii z eTwinning. 

Termin: 22 maja 2025 r. (czwartek) , godz. 9:00 -16:00

Lokalizacja: Publiczna Szkoła Podstawowa Galileo w Lublinie, Diamentowa 2, 20-447 Lublin

Nabór: 15 maja 2025 r. godz. 23:59

Grupa docelowa: dyrektorzy przedszkoli,  szkół podstawowych i ponadpodstawowych dowolnego typu 


Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie w formie elektronicznej poprzez formularz rejestracyjny. Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na wpisywane do formularza dane. Na ich podstawie będą zatwierdzane zgłoszenia na dane wydarzenie.

Program wydarzenia - do pobrania na dole strony. 

Warunki udziału
  1. Zatrudnienie w szkole lub placówce realizującej podstawę programową.
  2. Posiadanie aktywnego konta w programie eTwinning (na nowej platformie ESEP).
    Jeśli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, załóż konto przed wypełnieniem formularza zgłoszeniowego na seminarium. 
    Rejestracja przebiega w dwóch etapach. Pierwszy etap polega na założeniu konta na platformie EU Login. Następnie użytkownik zakłada konto na platformie European School Education Platform. Tutorial: https://bit.ly/rejestracja_eT
  3. Wzięcie aktywnego udziału w całym wydarzeniu.
    Organizatorzy oczekują, że uczestnicy będą obecni na wszystkich zaplanowanych sesjach plenarnych i warsztatowych.
  4. Uczestnicy potrzebować będą laptopów z mozliwościa podłączenia do Internetu. (Ważne – tablety lub telefony komórkowe nie wystarczą do aktywnego uczestnictwa).
  5. Każdy zakwalifikowany uczestnik konferencji, który będzie obecny na wszystkich sesjach plenarnych oraz sesjach warsztatowych, otrzyma certyfikat uczestnictwa. Certyfikat jest w formie cyfrowej i wydawany jest bezpłatnie.
Termin i lokalizacja
Spotkanie w formule Publiczna Szkoła Podstawowa Galileo w Lublinie
Czas do końca rejestracji
0 DNI
0 GODZ
00 MIN
00 SEK
Rejestracja na wydarzenie

Program konferencji

Dzień 1

Czwartek 22.05.2025

Sesje plenarne

08:30 - 09:00

Rejestracja uczestników

09:00 - 11:15

rozwiń Sesja plenarna

Transformacja cyfrowa z programem eTwinning
Transformacja cyfrowa to proces włączania technologii i rozwiązań cyfrowych, które możemy obserwować niemal w każdej dziedzinie naszego życia. Podobnie jest z edukacją - innowacyjne szkoły podążając za zmianami, i poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii, rozwijają kompetencje cyfrowe uczniów. Dostrzegając potrzeby wsparcia, zarówno w obszarze stosowania technologii cyfrowych przez nauczycieli,1 jak i podstawowych umiejętności cyfrowych uczniów,2 Komisja Europejska ogłosiła plan działania w dziedzinie edukacji cyfrowej na lata 2021-2027. Transformacja cyfrowa to również jeden z czterech priorytetów programu Erasmus+ w obecnej perspektywie finansowej. Realizacja takich projektów jak Erasmus+ i eTwinning w naturalny sposób stwarza warunki do stosowania metod cyfrowych w codziennej pracy, wzbogaca potencjał warsztatu pracy i możliwości nauczyciela.
Jolanta Gradowska, Krajowe Biuro eTwinning
Technologie druku 3D – szansa dla przemysłu oraz wyzwania dla edukacji
Rozwój technologii druku 3D powoduje, że są one coraz bardziej zaawansowane i coraz bardziej dostępne dla różnych branż. Druk przestrzenny to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się technologii i realna alternatywa dla tradycyjnych metod wytwarzania. Potencjał technologii przyrostowych jest niemalże nieograniczony, ale ciągle jest jeszcze wiele do odkrycia i do wdrożenia. Druk 3D z wykorzystaniem metali jest obecnie najszybciej rozwijającym się segmentem nowoczesnego przemysłu. Zmienić się musi także edukacja, bowiem edukacja zorientowana na nowe technologie wymaga większego ukierunkowania na kompetencje dostosowane do wymagań nowoczesnego przemysłu i wielu sektorów branży cyfrowej. Coraz częściej mówimy więc o edukacji skoncentrowanej na wyzwaniach (ang. Challenge-based education), edukacji stymulowanej technologiami (ang. Technology-stimulated education) oraz edukacji nastawionej na kompetencje (ang. Competences-based education). Określenie “T-shaped skills” oznacza specjalistów posiadających dogłębną wiedzę specjalistyczną w określonej dziedzinie (pionowa kreska w literze „T” i jednocześnie posiadają umiejętność współpracy międzydyscyplinowej z ekspertami z innych dziedzin i zastosowania własnej wiedzy w obszarach specjalizacji innych niż własna (pozioma kreska w literze „T”).
Prof. dr hab. Ryszard Naskręcki, Centrum ECOTECH-COMPLEX UMCS
Erasmus+ i więcej plusów - o korzyściach z bycia beneficjentem Programu
Prowadzący zaprosi osoby uczestniczące do podróży po możliwościach programu i skoncentruje się na korzyściach z udziału w programie dla uczniów, grona pedagogicznego oraz samej szkoły.
Dawid Reja, Fundacja Sempre a Frente
Prezentacje Dobrych Praktyk w projektach eTwinning i Erasmus+
Ambasadorzy programu eTwinning
11:15 - 11:30

Przerwa kawowa



11:30 - 12:30

rozwiń Równoległe sesje warsztatowe w podziale na 3 grupy warsztatowe

Narzędzia TIK nowoczesnego dyrektora – zarządzaj mądrzej, działaj skuteczniej!
Technologia to klucz do efektywnego zarządzania szkołą! Podczas warsztatu poznasz nowoczesne narzędzia, które usprawnią Twoją pracę i podniosą jakość edukacji. Wykorzystaj Mentimeter, by angażować nauczycieli i uczniów w spotkania i szkolenia. Odkryj potencjał ChatGPT/Copilota, który pomoże Ci pisać dokumenty, analizować dane i generować pomysły. Twórz atrakcyjne materiały promocyjne w Canvie i buduj nowoczesny wizerunek placówki
Edyta Borowicz-Czuchryta, Dyrektor
Szkoła w świecie, świat w szkole – dyrektor jako przewodnik zmian
Nowoczesna szkoła to przestrzeń pełna możliwości, w której edukacja staje się oknem na świat. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa dyrektor – to on otwiera drzwi do nowych doświadczeń, inspiruje i motywuje do działania. Podczas tego warsztatu dowiemy się, jak skutecznie wykorzystywać projekty edukacyjne, programy międzynarodowe i innowacyjne rozwiązania, by uczynić szkołę rozpoznawalną, otwartą i atrakcyjną. Pokażę konkretne strategie i sprawdzone rozwiązania, które pomogą budować nowoczesną placówkę, łączącą lokalne działania z globalnymi trendami. Razem odkryjemy, jak świat może wejść do szkoły, a szkoła – wyjść w świat.
Edyta Bieniek, Ambasadorka eTwinning, nauczycielka języka angielskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Krośnicy
eTwinning i Erasmus+. Idealne połączenie?
Warsztat prezentujący synergię obu programów w celu realizacji udanych projektów współpracy międzynarodowej. Propozycja połączenia zalet eTwinningu oraz Erasmus+.
Paweł Ciesielczuk, Ambasador programu eTwinning, Nauczyciel języka angielskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych i Mundurowych im. gen. Władysława And


12:30 - 13:15

Lunch



13:15 - 14:15

rozwiń Równoległe sesje warsztatowe w podziale na 3 grupy warsztatowe

j.w.


14:15 - 14:30

Przerwa kawowa



14:30 - 15:30

rozwiń Równoległe sesje warsztatowe w podziale na 3 grupy warsztatowe

j.w.

Lokalizacja

Mapa

Publiczna Szkoła Podstawowa Galileo w Lublinie
Diamentowa 2
20-447 Lublin, woj. lubelskie

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 maja 2025 23:59 Rejestracja na wydarzenie