Stacjonarne Warsztaty Doskonalenia Zawodowego eTwinning: "Słowa - Dźwięki - Emocje" w Piotrkowie Trybunalskim, 13-14 kwietnia 2024

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych nauczycieli na bezpłatne Warsztaty Doskonalenia Zawodowego - Słowa - Dźwięki - Emocje, które odbędą się w dniach 13-14 kwietnia 2024 r. w formule stacjonarnej, w Piotrkowie Trybunalskim. Wydarzenie dedykowane jest w pierwszej kolejności nauczycielom przedmiotów humanistycznych i/lub artystycznych, bibliotekarzom oraz wychowawcom pracującym w szkołach podstawowych. 

  • Organizatorzy zapewniają udział w ciekawym szkoleniu, materiały konferencyjne i wyżywienie podczas wydarzenia, a osobom spoza Piotrkowa Trybunalskiego – nocleg w pokojach dwuosobowych z 13 na 14 kwietnia br. Koszty dojazdu na wydarzenie uczestnicy szkolenia pokrywają z własnych środków.

Certyfikat wydawany zostanie wyłącznie osobom, które będą aktywnie uczestniczyć w całości wydarzenia. Certyfikat wystawiany jest bezpłatnie. Zainteresowanych  zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem warsztatów. W razie pytań zapraszamy do kontaktu.


Warunki udziału

1. Posiadanie konta w programie eTwinning.

Jeżeli nie jesteś jeszcze zarejestrowany - przypominamy, że rejestracja przebiega w dwóch etapach. Pierwszy etap polega na założeniu konta na platformie EU Login, a następnie użytkownik zakłada konto na platformie ESEP i dodaje do konta placówkę, w której obecnie jest zatrudniony.

2. Zatrudnienie w szkole lub placówce realizującej podstawę programową.

Aktywny zawodowo nauczyciel, zatrudniony w szkole lub placówce realizującej podstawę programową. 

Informujemy, że:

Uczestnicy potrzebować będą laptopów, które da się podłączyć do hotelowego Internetu/Wi-Fi. (Ważne – tablety lub telefony komórkowe nie wystarczą do aktywnego uczestnictwa).


Przed wypełnieniem formularza zgłoszeniowego zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzenia.

Jeżeli spełniasz wszystkie powyższe warunki i chcesz zgłosić swój udział w wydarzeniu, wypełnij formularz zgłoszeniowy dostępny po kliknięciu zielonego odnośnika "Rejestracja na wydarzenie" znajdującego się na niniejszej stronie.


Termin nadsyłania zgłoszeń do udziału stajonarnego upływa w dniu 1 kwietnia br. o godzinie 23:59.

Rezygnacje przyjmowane są wyłącznie pod adresem mailowym: mknap@frse.org.pl.

Termin i lokalizacja
Spotkanie w formule HOTEL Vestil, Piotrków Trybunalski
UWAGA. Rejestracja zamknięta

Program wydarzenia

Dzień 1

Sobota 13.04.2024

Sesje plenarne

09:00 - 10:00

Rejestracja uczestników

10:00 - 10:30

Program eTwinning, możliwości rozwoju i doskonalenia zawodowego w programie - Monika Regulska, Krajowe Biuro eTwinning

10:30 - 11:15

rozwiń Przykłady dobrych praktyk

sesja plenarna
Małgorzata Ira, Ambasadorka Agata Reichert-Zaczek, ambasador i trener warsztatów komputerowych Aneta Szadziewska, Ambasadorka programu eTwinning, Nauczycielka bibliotekarka w Szkole Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie
11:15 - 11:30

Przerwa kawowa

11:30 - 12:15

rozwiń U-ważna lekcja. Uważność w życiu zawodowym i osobistym nauczycielek i nauczycieli - Izabela Zwierzchlewska

Zaproszę do pochylenia się nad uważnością oraz do chwili refleksji nad tym zagadnieniem. Przedstawię jedną (z wielu) definicji „uważności” i osadzę ją w realiach zawodowych i prywatnych nauczycielki/ nauczyciela. Bądź uważn-a,-ym! - to zaproszenie do zmiany zasobów, wsparcia, pokazanie innej rzeczywistości skierowanej na emocje, słabości, ograniczenia- ukazanie potencjału oraz ukrytych talentów. W szkole musimy pędzić, nie mamy czasu na czytanie emocji u naszych uczniów? Czy to prawda? Nauczyciel może być uważnym? Czy pytania potrafią wpłynąć na zwolnienie u drugiej osoby? W szkole bycie zauważonym ma ogromną moc. Świadomość nauczyciela i jego dbałość o siebie wpływa na jakość relacji z uczniami, ale także na relacje z samym sobą. Przedstawię kilka dobrych praktyk zastosowania uważności w pracy zawodowej oraz zaprezentuję ćwiczenia oddechowe - jako wstęp do codziennej praktyki uważności.
Izabela Zwierzchlewska, ekspert
12:15 - 13:00

rozwiń Jak uczyć dzieci uważnego słuchania? - Kinga Sygizman, Audionomia

Słuch jest naszym pierwszym aktywnym zmysłem. Słyszymy zanim pojawimy się fizycznie na świecie, w łonie matki odbieramy dźwięki otoczenia. Niestety z upływem czasu tracimy głęboką relację z tym zmysłem, pozwalając wzrokowi na pierwszeństwo w naszym odbiorze świata. A przecież uważne słuchanie jest podstawą zrozumienia, siebie samych, innych ludzi, ale też rzeczywistości. Otaczające nas dźwięki bardzo intensywnie wpływają na emocjonalną sferę życia, powodując, że czujemy się bezpiecznie lub potęgując nasze lęki. Chciałabym Państwa wprowadzić w świat dźwięku, pokazać, jak ważne jest wprowadzanie lekcji z uważnego słuchania w szkołach. Jak bardzo na to, co czują dzieci i w jaki sposób się wyrażają, ma wpływ akustyczna płaszczyzna ich życia. Opowiem o książce „Słuchaj, aby zrozumieć”, której jestem współautorką, a których 3000 egzemplarzy trafia właśnie do placówek edukacyjnych w Polsce.
Kinga Sygizman, ekspert
13:00 - 14:00

Przerwa obiadowa w restauracji hotelowej


Sesje warsztatowe

W każdej z sesji warsztatowych uczestnik ma do wyboru jeden warsztatów tematycznych.
Wyboru dokona poprzez formularz zgłoszeniowy na konferencję.
14:00 - 15:30

rozwiń Sesja warsztatowa nr 1

Sesja, podczas której spotkamy się w przestrzeni ESEP. Oswoimy platformę i stworzymy wyjątkową sieć kontaktów. W grupie Humanistów-Wychowawców będziemy zgłębiać tajemnice poszczególnych zakładek i stron. Podzielimy się swoimi doświadczeniami. Dołączymy materiały do współtworzonych kolekcji i tablic. Zaprosimy do wspólnych działań projektowych.
Aneta Szadziewska, Ambasadorka programu eTwinning, Nauczycielka bibliotekarka w Szkole Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie Agata Reichert-Zaczek, ambasador i trener warsztatów komputerowych Małgorzata Ira, Ambasadorka Marlena Kowalska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie łódzkim, moderatorka grupy "Humaniści na TIK TAK!" i "Awans zawodowy z eTwinning"
15:30 - 15:45

Przerwa kawowa

15:45 - 17:15

rozwiń Sesja warsztatowa nr 2

Słowa mają moc
Warsztat o mocy słów. Porozmawiamy o słowach z pierwszych stron książek, lektur, gazet, portali, mediów społecznościowych i ich mocy oddziaływania na odbiorcę. Powiemy o słowach na dobry początek dnia i słowach, które budują dobre relacje. Pokażemy, jaką energię niosą słowa. Będzie też o tym, że każdy z nas jest opowieścią zbudowaną ze słów, a te zawsze są ciekawe, ale bywają piękne lub straszne. Wspólnie oswoimy słowa i nadamy im nowe moce. Kreatywnie ubierzemy słowa w nowe formy i znaczenia.
Aneta Szadziewska, Ambasadorka programu eTwinning, Nauczycielka bibliotekarka w Szkole Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie
Barwy uczuć
Razem spojrzymy na paletę kolorów emocji. Będziemy eksperymentować z różnymi kształtami, wielkościami i barwami, by wyrazić swoje uczucia. Spróbujemy stworzyć własne obrazy emocji. Wykorzystując znane utwory literackie, sprawimy, że emocje w nich zawarte staną się dla nas bliższe. Pochylimy się nad wybranymi obrazami współczesnych twórców i podejmiemy próbę ich interpretacji. Wspólnie napiszemy barwny alfabet uczuć. Będzie artystycznie i bardzo pozytywnie.
Marlena Kowalska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie łódzkim, moderatorka grupy "Humaniści na TIK TAK!" i "Awans zawodowy z eTwinning"
Jak uzyskać dobrostan przy pomocy dźwięków?
Terapeutyczne działanie muzyki jest znane od wieków i w wielu kulturach. Dzięki wprowadzeniu odpowiedniego dźwięku, można wyregulować nasz organizm i sprawić abyśmy czuli się lepiej. Współcześnie liczne badania naukowe potwierdzają, że muzykoterapia wspomaga procesy leczenia, łagodzi dolegliwości bólowe, działa uspokajająco i redukuje stres. Odpowiednio dobrane dźwięki oddziałują na ciało i umysł wspomagając redukcję stresu oraz osiągniecie stanu maksymalnego odprężenia. W trakcie warsztatów poznamy i przetestujemy różne sposoby terapii dźwiękiem oraz dowiemy się jak w praktyce stosować w szkole ćwiczenia relaksacyjne przy użyciu dźwięków.
Agata Reichert-Zaczek, ambasador i trener warsztatów komputerowych
Uważność dla dzieci ze SPE - wspieranie emocjonalnego dobrostanu i rozwoju
Podczas warsztatów poznasz jeden ze sposobów odkrywania potencjału kreatywnego uczniów. Wykorzystamy narzędzia, takie jak BookCreator czy sztuczna inteligencja, do tworzenia indywidualnych materiałów edukacyjnych, dopasowanych do potrzeb i zainteresowań poszczególnych dzieci. Dzięki temu będziemy mogli jeszcze lepiej wspierać ich rozwój. Nasz cel to stworzenie przestrzeni, w której każde dziecko będzie miało możliwość wyrażenia siebie oraz podzielenia się swoimi myślami i pomysłami za pomocą własnej, wyjątkowej książki. Będziemy celebrować różnorodność pomysłów i inspirować się nawzajem do dalszej twórczości.
Małgorzata Ira, Ambasadorka
18:00 - 19:30

rozwiń Spacer po Piotrkowie z przewodnikiem (dla chętnych).

Spacer po Piotrkowie z przewodnikiem (dla chętnych)
Zapraszamy na wspólny spacer po Piotrkowie Trybunalskim z przewodnikiem, Cezarym Królem.
Cezary Król, przewodnik
20:00 - 21:00

Kolacja w restauracji hotelowej


Dzień 2

Niedziela 14.04.2024

Sesje warsztatowe

W każdej z sesji warsztatowych uczestnik ma do wyboru jeden warsztatów tematycznych.
Wyboru dokona poprzez formularz zgłoszeniowy na konferencję.
09:00 - 10:30

rozwiń Sesja warsztatowa nr 3

Słowa mają moc
Warsztat o mocy słów. Porozmawiamy o słowach z pierwszych stron książek, lektur, gazet, portali, mediów społecznościowych i ich mocy oddziaływania na odbiorcę. Powiemy o słowach na dobry początek dnia i słowach, które budują dobre relacje. Pokażemy, jaką energię niosą słowa. Będzie też o tym, że każdy z nas jest opowieścią zbudowaną ze słów, a te zawsze są ciekawe, ale bywają piękne lub straszne. Wspólnie oswoimy słowa i nadamy im nowe moce. Kreatywnie ubierzemy słowa w nowe formy i znaczenia.
Aneta Szadziewska, Ambasadorka programu eTwinning, Nauczycielka bibliotekarka w Szkole Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie
Barwy uczuć
Razem spojrzymy na paletę kolorów emocji. Będziemy eksperymentować z różnymi kształtami, wielkościami i barwami, by wyrazić swoje uczucia. Spróbujemy stworzyć własne obrazy emocji. Wykorzystując znane utwory literackie, sprawimy, że emocje w nich zawarte staną się dla nas bliższe. Pochylimy się nad wybranymi obrazami współczesnych twórców i podejmiemy próbę ich interpretacji. Wspólnie napiszemy barwny alfabet uczuć. Będzie artystycznie i bardzo pozytywnie.
Marlena Kowalska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie łódzkim, moderatorka grupy "Humaniści na TIK TAK!" i "Awans zawodowy z eTwinning"
Jak uzyskać dobrostan przy pomocy dźwięków?
Terapeutyczne działanie muzyki jest znane od wieków i w wielu kulturach. Dzięki wprowadzeniu odpowiedniego dźwięku, można wyregulować nasz organizm i sprawić abyśmy czuli się lepiej. Współcześnie liczne badania naukowe potwierdzają, że muzykoterapia wspomaga procesy leczenia, łagodzi dolegliwości bólowe, działa uspokajająco i redukuje stres. Odpowiednio dobrane dźwięki oddziałują na ciało i umysł wspomagając redukcję stresu oraz osiągniecie stanu maksymalnego odprężenia. W trakcie warsztatów poznamy i przetestujemy różne sposoby terapii dźwiękiem oraz dowiemy się jak w praktyce stosować w szkole ćwiczenia relaksacyjne przy użyciu dźwięków.
Agata Reichert-Zaczek, ambasador i trener warsztatów komputerowych
Uważność dla dzieci ze SPE - wspieranie emocjonalnego dobrostanu i rozwoju
Podczas warsztatów poznasz jeden ze sposobów odkrywania potencjału kreatywnego uczniów. Wykorzystamy narzędzia, takie jak BookCreator czy sztuczna inteligencja, do tworzenia indywidualnych materiałów edukacyjnych, dopasowanych do potrzeb i zainteresowań poszczególnych dzieci. Dzięki temu będziemy mogli jeszcze lepiej wspierać ich rozwój. Nasz cel to stworzenie przestrzeni, w której każde dziecko będzie miało możliwość wyrażenia siebie oraz podzielenia się swoimi myślami i pomysłami za pomocą własnej, wyjątkowej książki. Będziemy celebrować różnorodność pomysłów i inspirować się nawzajem do dalszej twórczości.
Małgorzata Ira, Ambasadorka
10:30 - 11:00

Przerwa kawowa (czas na wymeldowanie)

11:00 - 12:30

rozwiń Sesja warsztatowa nr 4

Słowa mają moc
Warsztat o mocy słów. Porozmawiamy o słowach z pierwszych stron książek, lektur, gazet, portali, mediów społecznościowych i ich mocy oddziaływania na odbiorcę. Powiemy o słowach na dobry początek dnia i słowach, które budują dobre relacje. Pokażemy, jaką energię niosą słowa. Będzie też o tym, że każdy z nas jest opowieścią zbudowaną ze słów, a te zawsze są ciekawe, ale bywają piękne lub straszne. Wspólnie oswoimy słowa i nadamy im nowe moce. Kreatywnie ubierzemy słowa w nowe formy i znaczenia.
Aneta Szadziewska, Ambasadorka programu eTwinning, Nauczycielka bibliotekarka w Szkole Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie
Barwy uczuć
Razem spojrzymy na paletę kolorów emocji. Będziemy eksperymentować z różnymi kształtami, wielkościami i barwami, by wyrazić swoje uczucia. Spróbujemy stworzyć własne obrazy emocji. Wykorzystując znane utwory literackie, sprawimy, że emocje w nich zawarte staną się dla nas bliższe. Pochylimy się nad wybranymi obrazami współczesnych twórców i podejmiemy próbę ich interpretacji. Wspólnie napiszemy barwny alfabet uczuć. Będzie artystycznie i bardzo pozytywnie.
Marlena Kowalska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie łódzkim, moderatorka grupy "Humaniści na TIK TAK!" i "Awans zawodowy z eTwinning"
Jak uzyskać dobrostan przy pomocy dźwięków?
Terapeutyczne działanie muzyki jest znane od wieków i w wielu kulturach. Dzięki wprowadzeniu odpowiedniego dźwięku, można wyregulować nasz organizm i sprawić abyśmy czuli się lepiej. Współcześnie liczne badania naukowe potwierdzają, że muzykoterapia wspomaga procesy leczenia, łagodzi dolegliwości bólowe, działa uspokajająco i redukuje stres. Odpowiednio dobrane dźwięki oddziałują na ciało i umysł wspomagając redukcję stresu oraz osiągniecie stanu maksymalnego odprężenia. W trakcie warsztatów poznamy i przetestujemy różne sposoby terapii dźwiękiem oraz dowiemy się jak w praktyce stosować w szkole ćwiczenia relaksacyjne przy użyciu dźwięków.
Agata Reichert-Zaczek, ambasador i trener warsztatów komputerowych
Uważność dla dzieci ze SPE - wspieranie emocjonalnego dobrostanu i rozwoju
Podczas warsztatów poznasz jeden ze sposobów odkrywania potencjału kreatywnego uczniów. Wykorzystamy narzędzia, takie jak BookCreator czy sztuczna inteligencja, do tworzenia indywidualnych materiałów edukacyjnych, dopasowanych do potrzeb i zainteresowań poszczególnych dzieci. Dzięki temu będziemy mogli jeszcze lepiej wspierać ich rozwój. Nasz cel to stworzenie przestrzeni, w której każde dziecko będzie miało możliwość wyrażenia siebie oraz podzielenia się swoimi myślami i pomysłami za pomocą własnej, wyjątkowej książki. Będziemy celebrować różnorodność pomysłów i inspirować się nawzajem do dalszej twórczości.
Małgorzata Ira, Ambasadorka
12:30 - 12:50

Przerwa kawowa

12:50 - 14:20

rozwiń Sesja warsztatowa nr 5

Słowa mają moc
Warsztat o mocy słów. Porozmawiamy o słowach z pierwszych stron książek, lektur, gazet, portali, mediów społecznościowych i ich mocy oddziaływania na odbiorcę. Powiemy o słowach na dobry początek dnia i słowach, które budują dobre relacje. Pokażemy, jaką energię niosą słowa. Będzie też o tym, że każdy z nas jest opowieścią zbudowaną ze słów, a te zawsze są ciekawe, ale bywają piękne lub straszne. Wspólnie oswoimy słowa i nadamy im nowe moce. Kreatywnie ubierzemy słowa w nowe formy i znaczenia.
Aneta Szadziewska, Ambasadorka programu eTwinning, Nauczycielka bibliotekarka w Szkole Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie
Barwy uczuć
Razem spojrzymy na paletę kolorów emocji. Będziemy eksperymentować z różnymi kształtami, wielkościami i barwami, by wyrazić swoje uczucia. Spróbujemy stworzyć własne obrazy emocji. Wykorzystując znane utwory literackie, sprawimy, że emocje w nich zawarte staną się dla nas bliższe. Pochylimy się nad wybranymi obrazami współczesnych twórców i podejmiemy próbę ich interpretacji. Wspólnie napiszemy barwny alfabet uczuć. Będzie artystycznie i bardzo pozytywnie.
Marlena Kowalska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie łódzkim, moderatorka grupy "Humaniści na TIK TAK!" i "Awans zawodowy z eTwinning"
Jak uzyskać dobrostan przy pomocy dźwięków?
Terapeutyczne działanie muzyki jest znane od wieków i w wielu kulturach. Dzięki wprowadzeniu odpowiedniego dźwięku, można wyregulować nasz organizm i sprawić abyśmy czuli się lepiej. Współcześnie liczne badania naukowe potwierdzają, że muzykoterapia wspomaga procesy leczenia, łagodzi dolegliwości bólowe, działa uspokajająco i redukuje stres. Odpowiednio dobrane dźwięki oddziałują na ciało i umysł wspomagając redukcję stresu oraz osiągniecie stanu maksymalnego odprężenia. W trakcie warsztatów poznamy i przetestujemy różne sposoby terapii dźwiękiem oraz dowiemy się jak w praktyce stosować w szkole ćwiczenia relaksacyjne przy użyciu dźwięków.
Agata Reichert-Zaczek, ambasador i trener warsztatów komputerowych
Uważność dla dzieci ze SPE - wspieranie emocjonalnego dobrostanu i rozwoju
Podczas warsztatów poznasz jeden ze sposobów odkrywania potencjału kreatywnego uczniów. Wykorzystamy narzędzia, takie jak BookCreator czy sztuczna inteligencja, do tworzenia indywidualnych materiałów edukacyjnych, dopasowanych do potrzeb i zainteresowań poszczególnych dzieci. Dzięki temu będziemy mogli jeszcze lepiej wspierać ich rozwój. Nasz cel to stworzenie przestrzeni, w której każde dziecko będzie miało możliwość wyrażenia siebie oraz podzielenia się swoimi myślami i pomysłami za pomocą własnej, wyjątkowej książki. Będziemy celebrować różnorodność pomysłów i inspirować się nawzajem do dalszej twórczości.
Małgorzata Ira, Ambasadorka
14:20 - 14:30

Wręczenie certyfikatów i zakończenie seminarium - Krajowe Biuro eTwinning

14:30 - 15:30

Obiad w restauracji hotelowej


Lokalizacja

Mapa

HOTEL Vestil, Piotrków Trybunalski
ul. Armii Krajowej 22
97-300 Piotrków Trybunalski, woj. łódzkie

Do pobrania