Regionalna konferencja warsztatowa: "Transformacja cyfrowa z eTwinning"

Zapraszamy na regionalną konferencję warsztatową dla nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa kujawsko-pomorskiego oraz województw ościennych.

W trakcie regionalnej konferencji uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zapoznać się z unijnym programem eTwinning. Doświadczeni eksperci zaprezentują również najnowsze, bezpłatne narzędzia edukacyjne wspomagające transformację cyfrową, rozwój i kreatywność uczniów oraz narzędzia TIK przydatne we współpracy międzynarodowej między szkołami w EuropieA podczas praktycznych sesji warsztatowych nauczyciele pozanają praktyczne sposoby na wykorzystanie smartfonów i tabletów podczas zajęć edukacyjnych, wdrożą się również w międzynarodową współpracę pomiędzy szkołami na platformie online należącej do Komisji Europejskiej oraz zaznajomią się z realizacją międzynarodowych projektów edukacyjnych dostosowanych do podstawy programowej. 

Termin: 14 grudnia 2024 r.

Lokalizacja: III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Bydgoszczy

Nabór: do 8 grudnia 2024, godz. 23:59

Grupa docelowa: nauczyciele, przedszkoli,  szkół podstawowych i ponadpodstawowych dowolnego typu 

Partnerzy wydarzenia:


Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie w formie elektronicznej poprzez formularz rejestracyjny. Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na wpisywane do formularza dane. Na ich podstawie będą zatwierdzane zgłoszenia na dane wydarzenie.

Program wydarzenia - do pobrania na dole strony. 

Warunki udziału
  1. Zatrudnienie w szkole lub placówce realizującej podstawę programową.
    Aktywny zawodowo nauczyciel dowolnego przedmiotu, pracujący w przedszkolu, szkole podstawowej i ponadpodstawej dowolnego typu.
  2. Posiadanie aktywnego konta w programie eTwinning (na nowej platformie ESEP).
    Jeśli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, załóż konto przed wypełnieniem formularza zgłoszeniowego na seminarium. 
    Rejestracja przebiega w dwóch etapach. Pierwszy etap polega na założeniu konta na platformie EU Login. Następnie użytkownik zakłada konto na platformie European School Education Platform. Tutorial: https://bit.ly/rejestracja_eT
  3. Wzięcie aktywnego udziału w całym wydarzeniu.
    Organizatorzy oczekują, że uczestnicy będą obecni na wszystkich zaplanowanych sesjach plenarnych i warsztatowych.
  4. Uczestnicy potrzebować będą laptopów z mozliwościa podłączenia do Internetu. (Ważne – tablety lub telefony komórkowe nie wystarczą do aktywnego uczestnictwa).
  5. Każdy zakwalifikowany uczestnik konferencji, który będzie obecny na wszystkich sesjach plenarnych oraz sesjach warsztatowych, otrzyma certyfikat uczestnictwa. Certyfikat jest w formie cyfrowej i wydawany jest bezpłatnie.
Termin i lokalizacja
Spotkanie w formule III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza
Czas do końca rejestracji
0 DNI
0 GODZ
00 MIN
00 SEK
Rejestracja na wydarzenie

Program konferencji

Dzień 1

Sobota 14.12.2024

Sesje plenarne

08:30 - 09:00

Rejestracja uczestników

09:00 - 10:30

rozwiń Sesja plenarna

Transformacja cyfrowa z programem eTwinning
Transformacja cyfrowa to proces włączania technologii i rozwiązań cyfrowych, które możemy obserwować niemal w każdej dziedzinie naszego życia. Podobnie jest z edukacją - innowacyjne szkoły podążając za zmianami, i poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii, rozwijają kompetencje cyfrowe uczniów. Dostrzegając potrzeby wsparcia, zarówno w obszarze stosowania technologii cyfrowych przez nauczycieli,1 jak i podstawowych umiejętności cyfrowych uczniów,2 Komisja Europejska ogłosiła plan działania w dziedzinie edukacji cyfrowej na lata 2021-2027. Transformacja cyfrowa to również jeden z czterech priorytetów programu Erasmus+ w obecnej perspektywie finansowej. Realizacja takich projektów jak Erasmus+ i eTwinning w naturalny sposób stwarza warunki do stosowania metod cyfrowych w codziennej pracy, wzbogaca potencjał warsztatu pracy i możliwości nauczyciela.
Jolanta Gradowska, Krajowe Biuro eTwinning
Cyber(nie)bezpieczeństwo w erze AI
Żyjemy w erze, gdzie Internet, będąc narzędziem pracy, źródłem rozrywki i platformą do wykonywania codziennych transakcji, jak płatności online, stał się nieodłączną częścią naszego życia. Niestety, wraz z jego rozwojem, wzrosły również zagrożenia. Internet, który niegdyś był postrzegany jako bezpieczna przestrzeń, obecnie kryje w sobie liczne ryzyka, takie jak wyłudzanie danych, oszustwa i fałszywe tożsamości. Zastanówmy się nad tym, jakie mogą być konsekwencje, gdybyśmy powiedzieli, że wystarczy zaledwie trzyminutowa próbka głosu i kilkuminutowe wideo, aby wyrządzić nieodwracalne szkody w naszym życiu lub życiu naszych bliskich– nie mówimy tutaj o teraźniejszości ale też przyszłości. Możliwość tworzenia fałszywych nagrań wideo czy podszywanie się pod bliskich w rozmowach telefonicznych to tylko niektóre z zagrożeń, które niosą ze sobą nowoczesne technologie. Jeżeli myślisz iż Ciebie to nie dotyczy, pokaże Ci jak bardzo jesteś w błędzie.
Łukasz Gierek, Nauczyciel, wykładowca akademicki i trener edukacyjny, Uniwersytet Radomski, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Prezentacje Dobrych Praktyk w projektach eTwinning
Praktyczne przykłady realizacji projektów eTwinning na różnych poziomach edukacji.
10:30 - 10:45

Przerwa kawowa



10:45 - 12:15

rozwiń Równoległe sesje warsztatowe w podziale na 3 grupy warsztatowe

European School Education Platform jako bezpieczna przestrzeń do realizacji współpracy międzyszkolnej dla uczniów i nauczycieli.
Poznaj funkcjonalność i szerokie możliwości, które ESEP daje, szkołom, nauczycielom i uczniom z różnych krajów europejskich i nie tylko. Dowiedz się jak, za pośrednictwem technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK), otworzyć drzwi twojej klasy na świat.
Paulina Kaźmierczak-Majdzińska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie kujawsko-pomorskim
Cyfrowe Inspiracje: Narzędzia TIK w Pracy Nauczyciela eTwinning
Warsztat "Cyfrowe Inspiracje: Narzędzia TIK w Pracy Nauczyciela eTwinning" to praktyczne spotkanie skierowane do nauczycieli zainteresowanych wzbogaceniem swojej pracy o nowoczesne technologie, także te które wykorzystują sztuczną inteligencję. Uczestnicy poznają narzędzia TIK, które ułatwiają realizację międzynarodowych projektów, wspierają kreatywność uczniów oraz poprawiają komunikację i współpracę w zespole. Podczas warsztatu zostaną zaprezentowane aplikacje wspomagające międzynarodowe działania w projektach eTwinning, narzędzia wspierające tworzenie atrakcyjnych materiałów edukacyjnych i angażujących uczniów w interaktywne działania online. Zajęcia będą prowadzone w formie warsztatowej.
Katarzyna Sopolińska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie kujawsko-pomorskim, trenerka kursów online
Kreatywne wykorzystanie smartfona i tabletu.
W dzisiejszych czasach smartfony to znacznie więcej niż urządzenia do wysyłania SMS-ów, prowadzenia rozmów czy robienia zdjęć. Są to zaawansowane superkomputery, które mieszczą się w naszych kieszeniach i torebkach, oferujące możliwości porównywalne z superkomputerami z przeszłości. Na naszym szkoleniu pokażemy, jak nauczyciele mogą wykorzystać te potężne narzędzia w edukacyjnym kontekście. Omówimy, jak czujniki i funkcje dostępne w nowoczesnych smartfonach mogą przekształcić je w wirtualne laboratoria, otwierając nowe, niezbadane dotąd możliwości dla nauczania i uczenia się. Skupimy się na praktycznych i kreatywnych sposobach wykorzystania smartfonów w klasie, od eksperymentów naukowych po projekty artystyczne i multimedialne. Szkolenie to jest skierowane do nauczycieli, którzy chcą włączyć nowoczesne technologie do swoich metod nauczania, czyniąc lekcje bardziej angażującymi i interaktywnymi dla uczniów
Łukasz Gierek, Nauczyciel, wykładowca akademicki i trener edukacyjny, Uniwersytet Radomski, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach


12:15 - 13:00

Lunch



13:00 - 14:30

rozwiń Równoległe sesje warsztatowe w podziale na 3 grupy warsztatowe

j.w.
Paulina Kaźmierczak-Majdzińska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie kujawsko-pomorskim Katarzyna Sopolińska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie kujawsko-pomorskim, trenerka kursów online


14:30 - 14:45

Przerwa kawowa



14:45 - 16:15

rozwiń Równoległe sesje warsztatowe w podziale na 3 grupy warsztatowe

j.w.
Katarzyna Sopolińska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie kujawsko-pomorskim, trenerka kursów online Paulina Kaźmierczak-Majdzińska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie kujawsko-pomorskim

Lokalizacja

Mapa

III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza
Nowogrodzka 3
85-208 Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 8 gru. 2024 23:59 Rejestracja na wydarzenie