Regionalna konferencja warsztatowa: "Edukacja obywatelska w projektach eTwinning i Erasmus+"

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Krajowe Biuro eTwinning we współpracy z Kuratorium Oświaty w Opolu zapraszają na regionalną konferencję warsztatową dla nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa opolskiego i województw ościennych.

Konferencja dedykowana jest inicjatywom i aktywnościom edukacyjnym wspierającym aktywne obywatelstwo, krytyczne myślenie w kontekście społecznym, kulturowym i środowiskowym oraz międzynarodowym działaniom projektowym w programie eTwinning i Erasmus+ przekazującym wiedzę dot. Unii Europejskiej, poruszającym tematykę jej priorytetów, wartości i historii. W trakcie interaktywnych sesji warsztatowych online będziemy zachęcać nauczycieli do udziału w aktywnościach i dyskusjach na temat włączenia, równouprawnienia, praw człowieka, wolontariatu oraz demokracji poprzez m. in. rozwijanie poczucia przynależności do europejskiej społeczności z pomocą bezpośredniej współpracy ponad granicami; wdrażanie różnorodnych aktywności dot. edukacji obywatelskiej w projekty eTwinning; budowanie internetowej sieci współpracy promującej aktywne obywatelstwo, krytyczne myślenie i europejskie wartości z wykorzystaniem najnowocześniejszych narzędzi TIK. 

Termin: 5 grudnia 2024 r.

Lokalizacja: Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu, ul Struga 16a, 45-073 Opole.

Nabór: do 28 listopada 2024, godz. 23:59

Grupa docelowa: nauczyciele, przedszkoli,  szkół podstawowych i ponadpodstawowych dowolnego typu 


Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie w formie elektronicznej poprzez formularz rejestracyjny. Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na wpisywane do formularza dane. Na ich podstawie będą zatwierdzane zgłoszenia na dane wydarzenie.

Program wydarzenia - do pobrania na dole strony. 

Warunki udziału
  1. Zatrudnienie w szkole lub placówce realizującej podstawę programową.
    Aktywny zawodowo nauczyciel dowolnego przedmiotu, pracujący w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych dowolnego typu.
  2. Posiadanie aktywnego konta w programie eTwinning (na nowej platformie ESEP).
    Jeśli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, załóż konto przed wypełnieniem formularza zgłoszeniowego na seminarium. 
    Rejestracja przebiega w dwóch etapach. Pierwszy etap polega na założeniu konta na platformie EU Login. Następnie użytkownik zakłada konto na platformie European School Education Platform. Tutorial: https://bit.ly/rejestracja_eT
  3. Wzięcie aktywnego udziału w całym wydarzeniu.
    Organizatorzy oczekują, że uczestnicy będą obecni na wszystkich zaplanowanych sesjach plenarnych i warsztatowych.
  4. Uczestnicy potrzebować będą laptopów z mozliwościa podłączenia do Internetu. (Ważne – tablety lub telefony komórkowe nie wystarczą do aktywnego uczestnictwa).
  5. Każdy zakwalifikowany uczestnik konferencji, który będzie obecny na wszystkich sesjach plenarnych oraz sesjach warsztatowych, otrzyma certyfikat uczestnictwa. Certyfikat jest w formie cyfrowej i wydawany jest bezpłatnie.
Termin i lokalizacja
Spotkanie w formule Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu
Czas do końca rejestracji
0 DNI
0 GODZ
00 MIN
00 SEK
Rejestracja na wydarzenie

Program konferencji

Dzień 1

Czwartek 5.12.2024

Sesje plenarne

08:30 - 09:00

Rejestracja uczestników

09:00 - 10:15

rozwiń Sesja plenarna I

"Edukacja obywatelska z Programem eTwinning”
Unijny program edukacyjny eTwinning zachęca nauczycieli i uczniów do udziału w projektach i dyskusji na temat włączenia, równouprawnia, praw człowieka oraz demokracji poprzez: - Podkreślanie edukacji obywatelskiej w projektach eTwinning. - Wspólna praca i poznawanie różnorodności Unii Europejskiej i rozwijanie poczucia przynależności do europejskiej społeczności. - Uczenie i nauczanie o funkcjach Unii Europejskiej oraz jej znaczeniu. - Poznawanie rozmaitych sposobów wdrażania fundamentalnych wartości europejskich oraz postaw obywatelskich poprzez bezpośrednią współpracę ponad granicami. - Rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia i sposobów analizowania informacji pochodzących z różnych źródeł. - Budowanie aktywnej sieci nauczycieli promujących aktywne obywatelstwo, krytyczne myślenie i europejskie wartości.
Jolanta Gradowska, Krajowe Biuro eTwinning
"Erasmus+ - Uczestnictwo w życiu demokratycznym, wspólne wartości i aktywność obywatelska"
Halina Pilarz, Kuratorium Oświaty w Opolu
"Kluby Europejskie jako miejsce aktywności obywatelskiej”
Kluby Europejskie łączą osoby zainteresowane integracją europejską, które chcą działać na rzecz lokalnej społeczności i wartości europejskich. Kluby zazwyczaj działają przy szkołach i stwarzają przestrzeń na autorskie działania młodych ludzi oraz edukację europejską. W jaki sposób kluby mogą wspierać aktywność społeczną i obywatelską młodych ludzi? Jak założyć i prowadzić klub? Zapraszamy na spotkanie z ekspertką Fundacji Schumana, która współpracuje z siecią Szkolnych Klubów Europejskich. Wykład realziowany zdalnie.
Iga Kamocka, Wicedyrektorka Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, członkini Zarządu
10:15 - 10:30

Przerwa kawowa

10:30 - 11:45

rozwiń Sesja plenarna II

Prezentacje Dobrych Praktyk w projektach eTwinning
Grażyna Stelmach - I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu, Alesia Asmushkina - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ozimku, Edyta Bieniek - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krośnicy,
Uroczystość wręczenia regionalnych wyróżnień Kuratorium Oświaty za wzorcową realizację projektów eTwinning
Nagrodzeni eTwinnerzy
11:45 - 12:00

Przerwa kawowa



12:00 - 13:00

rozwiń Równoległe sesje warsztatowe w podziale na 3 grupy warsztatowe

Międzynarodowa współpraca w edukacji: Zima jako metafora wyzwań i twórczej współpracy
Zima to czas refleksji i wyzwań, ale także okazja do budowania mocnych podstaw na przyszłość. Podczas warsztatu omówimy, jak efektywnie zarządzać międzynarodowymi projektami edukacyjnymi w trudniejszych warunkach, wykorzystując narzędzia cyfrowe do spotkań online i wymiany doświadczeń. Skupimy się na utrzymaniu pozytywnej dynamiki zespołów, pomimo zmieniających się warunków, oraz na tworzeniu angażujących projektów, które integrują uczniów z różnych krajów. Odkryj, jak z zimowego okresu refleksji i adaptacji wyciągnąć inspirację do rozwoju edukacji w międzynarodowym kontekście.
Edyta Bieniek, Ambasadorka eTwinning, nauczycielka języka angielskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Krośnicy
Cyfrowa Demokracja i Kampanie Społeczne w Edukacji Obywatelskiej
Ten inspirujący warsztat został stworzony z myślą o nauczycielach, którzy chcą kształtować w swoich uczniach postawy obywatelskie oraz świadomość społeczną poprzez wykorzystanie technologii cyfrowych. Współczesne narzędzia TIK oferują nieskończone możliwości wspierania procesów demokratycznych zarówno w klasie, jak i w społeczności szkolnej oraz lokalnej. Dzięki warsztatom uczestnicy dowiedzą się, jak skutecznie prowadzić cyfrowe kampanie społeczne w szkole, jak angażować uczniów w projekty zespołowe oraz jak wprowadzać ich w zasady demokracji za pomocą narzędzi online.
Zmieniaj z Klasą: Wolontariat w Twojej Szkole
Jak stworzyć szkolny wolontariat, który inspiruje i angażuje uczniów? Warsztat pokaże, jak krok po kroku zaplanować i wdrożyć wolontariat w szkole, budując jednocześnie wspólnotę i wzmacniając wartości. Uczestnicy poznają sprawdzone metody i przykłady dobrych praktyk oraz dowiedzą się, jak wykorzystać wolontariat jako element projektu edukacyjnego.
Barbara Chyłka, Trenerka, edukatorka, terapeutka zajęciowa i trenerka TUS


13:00 - 13:45

Lunch



13:45 - 14:45

rozwiń Równoległe sesje warsztatowe w podziale na 3 grupy warsztatowe

j.w.


14:45 - 15:00

Przerwa kawowa



15:00 - 16:00

rozwiń Równoległe sesje warsztatowe w podziale na 3 grupy warsztatowe

j.w.

Lokalizacja

Mapa

Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu
A. Struga 16a
45-073 Opole, woj. opolskie

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 28 lis. 2024 23:59 Rejestracja na wydarzenie