Warsztatach Doskonalenia Zawodowego eTwinning w formule online: "Sztuczna inteligencja w pracy nauczyciela"

Warunki udziału

1. Posiadanie AKTYWNEGO konta w programie eTwinning na platformie ESEP.

Jeśli jeszcze nie jesteś zarejestrowany:

Rejestracja przebiega w dwóch etapach. Pierwszy etap polega na założeniu konta na platformie EU Login

Następnie użytkownik zakłada konto na platformie European School Education Platform.

2. Wzięcie aktywnego udziału w całości wydarzenia (2 spotkania).

Organizatorzy oczekują, że uczestnicy będą obecni na poniedziałkowej sesji plenarnej oraz dołączą do wybranych przez siebie sesji warsztatowych.

Uczestnicy potrzebować będą laptopów, komputerów stacjonarnych lub telefonów/ tabletów podłączonych do Internetu. (Ważne – tablety lub telefony komórkowe mogą nie wystarczyć do aktywnego uczestnictwa w sesjach warsztatowych).

Każdy zakwalifikowany uczestnik konferencji, który będzie obecny na wszystkich sesjach plenarnych i dołączy do wybranych przez siebie sesji warsztatowych (przynajmniej trzech), otrzyma certyfikat uczestnictwa. Certyfikat jest w formie cyfrowej i wydawany jest bezpłatnie. Certyfikat wysyłany jest drogą mailową w terminie do 7 dni po zakończeniu się wydarzenia.


Informacje dodatkowe

Jeżeli spełniasz wszystkie powyższe warunki i chcesz zgłosić swój udział w wydarzeniu, wypełnij formularz zgłoszeniowy dostępny po kliknięciu zielonego odnośnika "Rejestracja na wydarzenie" znajdującego się na niniejszej stronie. Przed wypełnieniem formularza zgłoszeniowego zapraszamy do zapoznania się z programem seminarium.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa w dniu 15 kwietnia 2024 o godzinie 12.00.

Rezygnacje przyjmowane są wyłącznie pod adresem mailowym: mknap@frse.org.pl.Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie w formie elektronicznej poprzez formularz rekrutacyjny.

Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na wpisywane do formularza dane. Na ich podstawie zatwierdzane są zgłoszenia udziału oraz wystawiane imienne certyfikaty.

Wydarzenie będzie realizowane w formule online. Ważne jest, by mieli Państwo stabilne łącze internetowe. Link do wydarzenia otrzymają Państwo po zatwierdzeniu przez nas zgłoszenia.

Termin i lokalizacja
Spotkanie w formule ClickMeeting Online
UWAGA. Rejestracja zamknięta

Program

Dzień 1

Poniedziałek 15.04.2024

Sesje online

17:00 - 17:05

Oficjalne otwarcie i powitanie uczestników szkolenia - Krajowe Biuro eTwinning

17:05 - 17:50

rozwiń Nauczyciel i sztuczna inteligencja — duet idealny?

Podczas wykładu "Nauczyciel i sztuczna inteligencja — duet idealny?", będziemy odkrywać fascynujący świat możliwości, jaki niesie ze sobą współpraca nauczycieli z technologiami sztucznej inteligencji. Postaramy się w przystępny sposób wytłumaczyć m.in. czym jest uczenie maszynowe, głębokie uczenie, przetwarzanie języka naturalnego, a wszystko to okrasimy przykładami narzędzi dostępnych w przeglądarce internetowej.
Jerzy Dorożko, ekspert Marek Wróblewski, ekspert
17:50 - 18:00

Przerwa na przelogowanie się na wybrany warsztat

18:00 - 18:45

rozwiń Sesje warsztatowe nr 1 - uczestnik wybiera jeden z 4 warsztatów

Projektowanie botów edukacyjnych na lekcje języka polskiego i historii
Głównymi adresatami spotkania są nauczyciele języka polskiego oraz historii, ale zapraszam również każdego innego humanistę, który chciałby odkryć magię sztucznej inteligencji w nauczaniu. Podczas tego krótkiego spotkania zaprezentuję bezpłatną aplikację, w której krok po kroku zaprojektuję bota edukacyjnego udającego Stanisława Lema. Taką inkarnację pisarza będzie można udostępnić uczniom. Umożliwi to im interakcję z treścią w nowy i interesujący sposób. Spróbuję (dosłownie) ożywić naukę i pokazać pomysł na zwiększenie niezależności uczniów oraz ich umiejętności zadawania pytań.
Jerzy Dorożko, ekspert
Rysowanie i Animacje dla Dzieci
Podczas tego warsztatu nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej dowiedzą się, jak wykorzystać narzędzia technologiczne, aby wzbogacić swoje zajęcia i zachęcić dzieci do kreatywnego myślenia. Sztuczna inteligencja (AI) odegra kluczową rolę w procesie tworzenia rysunków i animacji. Użyjemy platformy AutoDraw, aby stworzyć proste rysunki. Następnie ożywimy te rysunki za pomocą narzędzia Sketch, które umożliwia animowanie postaci w różnych sytuacjach. Na koniec, korzystając z narzędzia Scroobly, stworzymy animację, poruszając się przed kamerą. Wszystkie użyte narzędzia nie wymagają logowania i mogą być używane od razu po otwarciu strony.
Marek Wróblewski, ekspert
Muzyczne AI
Świat dźwięków, instrumentów, muzyki – wszak to rok dobrostanu. Jak “skomponować” utwór muzyczny na wybrany temat, w jakim programie napisać słowa piosenki – na to i inne pytania z świata dźwięków uzyskasz odpowiedź na moim warsztacie.
Agnieszka Besser-Krysiak, Ambasadorka programu eTwinning w województwie łódzkim
EduZabawy: asystent nauczyciela
W trakcie warsztatów zaprezentuję jak funkcja "asystent nauczyciela" może pomóc nauczycielom w tworzeniu przykładowej oceny opisowej ucznia, podziękowania dla rodziców, planu lekcji i wielu innych tekstów.
Zyta Czechowska, Ambasadorka programu eTwinning
18:45 - 18:50

Przerwa na przelogowanie się na wybrany warsztat

18:50 - 19:35

rozwiń Sesje warsztatowe nr 2 - uczestnik wybiera jeden z 4 warsztatów

GammaApp – prezentacje gotowe w kilka minut
GammaApp to intuicyjne narzędzie wykorzystujące AI do błyskawicznego tworzenia prezentacji multimedialnych. Jeśli lubisz przygotowywać atrakcyjne materiały edukacyjne, cenisz sobie możliwość współpracy ze sztuczną inteligencją, a jednocześnie doskwiera Ci brak czasu – ten warsztat jest dla Ciebie!
Monika Mojsiejonek, Ambasadorka eTwinning w województwie lubuskim
Chatboty: ChatGPT i Gemini w pracy nauczyciela
Podczas tego warsztatu uczestnicy będą mieć okazję zgłębić praktyczne aspekty pracy z narzędziami chatbotami ChatGPT i Gemini. Poprzez praktyczne ćwiczenia i studia przypadków nauczyciele zdobędą wiedzę niezbędną w korzystaniu z tych innowacyjnych technologii, co pozwoli im skuteczniej wspierać rozwój edukacyjny swoich uczniów.
Michał Siwkowski, Ambasador programu eTwinning w województwie warmińsko-mazurskim
Microsoft Designer: graficzny profesjonalista
Microsoft Designer to rozbudowane narzędzie, które przy pomocy sztucznej inteligencji tworzy różne projekty wizualne. Jak to działa? Podczas warsztatu dowiesz się jak przy pomocy kreatora wygenerować banery, plakaty, wizytówki czy zaproszenia. To jedna z aplikacji, które pozwalają tworzyć eleganckie, profesjonalne i estetyczne treści bez konieczności posiadania profesjonalnych umiejętności.
Beata Wójcik, Ambasadorka programu eTwinning w woj. lubelskim, moderatorka grup "eTwinning Wczesnoszkolni" oraz "Wrażliwi na (dez)informację"
Twee: narzędzie AI dla nauczycieli j.angielskiego
Twee to narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, stworzone specjalnie dla nauczycieli języka angielskiego. Pozwala na szybkie i łatwe tworzenie materiałów lekcyjnych, arkuszy pracy, zadań i innych treści edukacyjnych. W trakcie warsztatów poznasz sposoby na: -generowanie pytań do filmów na YouTube, -tworzenie dialogów, powiadań, listów i artykułów, -znajdowanie ciekawych pytań dyskusyjnych, cytatów i faktów, -budowanie ćwiczeń z konkretnym słownictwem.
Sylwester Zasoński, Ambasador programu eTwinning

Dzień 2

Wtorek 16.04.2024


17:00 - 17:45

rozwiń Sesje warsztatowe nr 3 - uczestnik wybiera jeden z 4 warsztatów

Cyfrowy niezbędnik nauczyciela: ClassPoint AI
Podczas warsztatu zaprezentuję aplikację ClassPoint AI. Narzędzie to dedykowane jest nauczycielom, którzy często korzystają z prezentacji PowerPoint na swoich lekcjach. Pozwala ono na tworzenie interaktywnych quizów bezpośrednio z prezentacji, co może ułatwić angażowanie uczniów w procesie lekcyjnym.

(sesja online)
Maria Pirecka, Ambasadorka programu eTwinning w województwie wielkopolskim
Leonardo AI: zaawansowany generator grafik
Leonardo.AI to platforma, która pozwala na tworzenie sztuki, obrazów i innych treści za pomocą pre-trenowanych lub własnych modeli sztucznej inteligencji Podczas warsztatu poznasz różnice w wykorzystaniu dostępnych modeli do generowania grafik, od kreskówki po fotorealizm. Pokażę ci jak tworzyć kolorowanki, karty obrazkowe czy grafiki inspirowane konkretnym zdjęciem. Na koniec ożywimy nasze grafiki.

(sesja online)
Sylwester Zasoński, Ambasador programu eTwinning
Mizou: utwórz chatbota lub skorzystaj z gotowych propozycji
Odkryj moc sztucznej inteligencji w edukacji. Jeśli chcesz wykorzystać narzędzia Ai do tworzenia angażujących i innowacyjnych treści edukacyjnych - Mizou to platforma zarówno do wymiany pomysłów, udostępniania zasobów, jak i do współpracy z innymi nauczycielami. Samouczki i praktyczne wskazówki pomogą zoptymalizować wykorzystanie sztucznej inteligencji w tworzeniu odpowiednich treści. Na warsztatach wypróbujesz użycie Ai do matematycznej przygody i nauki liczenia, przeprowadzisz wywiad ze Stalinem na temat "Wielkich czystek" lub odgadniesz tożsamość superbohatera zadając pytania w języku angielskim. To tylko fragment możliwości Mizou.

(sesja online)
Bożena Kubica, Ambasador eTwinning w województwie śląskim
Tworzenie książeczek w oparciu o narzędzia AI w pracy z dziećmi ze SPE
Współpraca z AI: nowoczesne podejście do opowiadania historii w klasie. Skorzystaj z narzędzi cyfrowych, aby zwiększyć wygodę korzystania z Kreatora książek i AI. Korzystanie z platform takich jak Book Creator zapewnia kontakt z nowoczesnymi narzędziami do opowiadania historii. Przechodząc od tekstu do materiałów wizualnych, platformy takie jak Book Creator oferują uczniom możliwość tworzenia narracji strona po stronie. Ale po co poprzestawać na tekście? Dzięki narzędziom do generowania obrazów z Kreatorem książek uczniowie mogą wyszukiwać, tworzyć, a nawet ilustrować obrazy, dodając warstwy do swojej opowieści. Nacisk kładziony jest tutaj na siłę efektów wizualnych w podnoszeniu poziomu narracji. A dla tych, którzy chcą dodać wymiar słuchowy, opowiadanie swoich historii zapewnia kolejną warstwę zaangażowania. Poprzez te warsztaty nauczyciele mogą zdobyć nowe umiejętności w zakresie wykorzystywania sztucznej inteligencji jako narzędzia edukacyjnego, a także eksplorować nowoczesne podejście do opowiadania historii w klasie, które integruje tradycyjne metody nauczania z nowymi technologiami.

(sesja online)
Małgorzata Ira, Ambasadorka

Sesje online

17:45 - 17:50

Przerwa na przelogowanie się na wybrany warsztat

17:50 - 18:35

rozwiń Sesje warsztatowe nr 4 - uczestnik wybiera jeden z 4 warsztatów

Canva z AI
Podczas warsztatu wykorzystamy sztuczną inteligencję do tworzenia materiałów dydaktycznych, zobaczymy jak błyskawicznie stworzyć prezentację oraz wygenerować potrzebne nam obrazy.
Malwina Kordus, Ambasadorka Programu eTwinning w województwie dolnośląskim, trenerka kursów online
Quizizz z AI
Aplikację Quizizz nauczyciele znają od lat. Podczas warsztatu powiemy sobie, jak aplikacja zmienia się, by wspierać pracę nauczycieli i jak tworzyć pomoce na lekcje z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, która pomaga przygotować szybko i atrakcyjnie dla uczniów scenariusze zajęć i różnego rodzaju aktywności.
Marlena Kowalska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie łódzkim, moderatorka grupy "Humaniści na TIK TAK!"
Przekraczmy granice językowe: wykorzystanie translatora DeepL oraz Copilot w realizacji projektów eTwinning
Odkryj moc technologii AI w edukacji. Te innowacyjne narzędzia mogą zrewolucjonizować Twoje podejście do nauczania i współpracy międzynarodowej. Dowiedz się, jak łatwo tłumaczyć materiały edukacyjne, generować pomysły na lekcje i tworzyć angażujące materiały dla uczniów. Przekonaj się, jak technologia może pomóc Ci nawiązać międzynarodowe partnerstwa i tworzyć inspirujące projekty edukacyjne.
Dominika Wilk, Ambasadorka Programu eTwinning w województwie świętokrzyskim
Generowanie filmów z Invideo.AI i quizów Questionwell
Uczestnicy warsztatu poznają narzędzie do generowania filmów na dowolny temat, poznają możliwości edycji i i obróbki w programie invideo.ai a następnie z pomocą sztucznej inteligencji w Questionwell wygenerują quizy, gotowe do eksportu do popularnych serwisów quizowych takich jak Blooket, Kahoot, Quizziz, Quizlet.
Katarzyna Drabarek, Ambasadorka programu eTwinning w województwie mazowieckim


18:35 - 18:40

Przerwa na przelogowanie się na wybrany warsztat



18:40 - 19:25

rozwiń Sesje warsztatowe nr 5 - uczestnik wybiera jeden z 4 warsztatów

Generowanie grafiki z AI
Generowanie grafiki z AI (Capaliot, Adobe Firefly, Canva ) Podczas warsztatu odkryjemy możliwości sztucznej inteligencji w tworzeniu materiałów dydaktycznych. Przekonamy sią jak szybko i łatwo można tworzyć materiały dydaktyczne przy użyciu narzędzi opartych na sztucznej inteligencji. Nie trzeba być grafikiem ani ekspertem od technologii - zapewniam pełne wsparcie i praktyczne wskazówki, które pozwolą wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji w pracy nauczyciela. Ta sesja warsztatowa jest właśnie dla Ciebie. Dołącz, aby poznać możliwości generowania grafiki z AI i odkryć, jak te narzędzia mogą wzbogacić lekcje i zainteresować uczniów.
Małgorzata Woźniak, Ambasadorka programu eTwinning w województwie mazowieckim, trenerka kursów online
Magic School
Gdyby tak szkoła była oparta o AI? Czujesz przerażenie czy zafascynowanie? Na szczęście obecnie nadal najważniejszy jest czynnik ludzki – a jednak twórcy Magic School szczycą się tym, iż stworzyli przestrzeń AI przygotowaną specjalnie dla nauczycieli. Co z tego wyniknęło i jak “ułatwić” sobie codzienną pracę przekonasz się na tym warsztacie. Zapraszam Cię zatem w gościnne progi Magic School.
Agnieszka Besser-Krysiak, Ambasadorka programu eTwinning w województwie łódzkim
Quizzalize - tworzenie quizów z AI
Uczestnicy warsztatu zapoznają się z Quizzalize, platformą do tworzenia quizów online jak i w formule "pracy domowej”. Przy tworzeniu quizów wspiera nas sztuczna inteligencja, z którą stworzymy quizy na dowolny temat w krótkim czasie.
Katarzyna Drabarek, Ambasadorka programu eTwinning w województwie mazowieckim
DeepAi i Padlet - AI-Storytelling
Uczestnicy warsztatu poznają innowacyjne narzędzia do rozwijania umiejętności Storytellingu wśród uczniów, bez konieczności posiadania konta i logowania. Te narzędzia wspierane przez sztuczną inteligencję są łatwe w użyciu i elastyczne, co pozwala na ich wykorzystanie na różnych poziomach doświadczenia uczniów i nauczycieli oraz dla różnych celów edukacyjnych.
Celina Świebocka, Ambasadorka programu eTwinning w województwie małopolskim

Nagrania pokonferencyjne:

Sesja warsztatowa 1:

·        Projektowanie botów edukacyjnych na lekcje języka polskiego i historii – Jerzy Dorożko - https://youtu.be/hSQI49KZaCQ

·        Muzyczne AI – Agnieszka Besser-Krysiak - https://youtu.be/CrGGzcwIcbI

·        EduZabawy: asystent nauczyciela – Zyta Czechowska - https://youtu.be/GfnImkUBYWo

·        Rysowanie i Animacje dla Dzieci – Marek Wróblewski - https://youtu.be/3uWAyhXKwPM

Sesja warsztatowa 2:

·        GammaApp – prezentacje gotowe w kilka minut – Monika Mojsiejonek - https://youtu.be/GiQaAT7sMMA

·        Microsoft Designer: graficzny profesjonalista – Beata Wójcik - https://youtu.be/sk7GNzVhMEo

·        Twee: narzędzie AI dla nauczycieli j. angielskiego – Sylwester Zasoński - https://youtu.be/g2TcGdmFpoA

·        Chatboty: ChatGPT i Gemini w pracy nauczyciela – Michał Siwkowski - https://youtu.be/y4Iiyq2WiRM 

16.04.2024

Sesja warsztatowa 3

·        Tworzenie książeczek w oparciu o narzędzia AI w pracy z dziećmi ze SPE – Małgorzata Ira - https://youtu.be/KL8UXm-Cw04

·        Leonardo AI: zaawansowany generator grafik – Sylwester Zasoński - https://youtu.be/HNz2rSTyYzA  -

·        Cyfrowy niezbędnik nauczyciela: ClassPoint AI – Maria Pirecka - https://youtu.be/oJgNaTXHAgs 

·        Mizou: utwórz chatbota lub skorzystaj z gotowych propozycji – Bożena - https://youtu.be/eAhNxhyxTnY 

Sesja warsztatowa 4:

·        Generowanie filmów z Invideo.AI i quizów Questionwell – Katarzyna Drabarek - https://youtu.be/0LxlUpPTGUk 

·        Quizizz z AI – Marlena Kowalska - https://youtu.be/Y0wmxfQH2Fo 

·        Canva z AI – Malwina Kordus - https://youtu.be/locB2Wo_0Zg 

·        Przekraczmy granice językowe: wykorzystanie translatora DeepL oraz Copilot w realizacji projektów eTwinning – Dominika Wilk - https://youtu.be/Dz-iUAKKIgs

Sesja warsztatowa 5:

·        DeepAi i Padlet - AI-Storytelling – Celina Świebocka - https://youtu.be/wdjwe-BPBog 

·        Generowanie grafiki z AI – Małgorzata Woźniak - https://youtu.be/lUEaYQLZBRg 

·        Quizzalize - tworzenie quizów z AI – Katarzyna Drabarek - https://youtu.be/osZp2B5IuaU

·        Magic School  - Agnieszka Besser-Krysiak - https://youtu.be/Z0BRVIv3mjg 

Do pobrania