Regionalna konferencja warsztatowa: "Transformacja cyfrowa z eTwinning"

Zapraszamy na regionalną konferencję warsztatową dla nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa podlaskiego i województw ościennych.

W trakcie regionalnej konferencji uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zapoznać się z unijnym programem eTwinning. Doświadczeni eksperci zaprezentują również najnowsze, bezpłatne narzędzia edukacyjne wspomagające transformację cyfrową, rozwój i kreatywność uczniów oraz narzędzia TIK przydatne we współpracy międzynarodowej między szkołami w Europie. Zapoznamy się również z zasadami cyberbezpieczeństwa i netykiety, które warto wdrożyć w działania edukacyjne w formule online. A podczas praktycznych sesji warsztatowych nauczyciele wdrożą się również w międzynarodową współpracę pomiędzy szkołami na platformie online należącej do Komisji Europejskiej oraz zaznajomią się z realizacją międzynarodowych projektów edukacyjnych dostosowanych do podstawy programowej. 

Termin: 20 września 2024 r.

Lokalizacja: III Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach.

Nabór: do 18 września 2024, godz. 23:59

Grupa docelowa: nauczyciele, przedszkoli,  szkół podstawowych i ponadpodstawowych dowolnego typu 

Patronaty:

Partnerzy wydarzenia:


Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie w formie elektronicznej poprzez formularz rejestracyjny. Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na wpisywane do formularza dane. Na ich podstawie będą zatwierdzane zgłoszenia na dane wydarzenie.

Program wydarzenia - do pobrania na dole strony. 

Warunki udziału
  1. Zatrudnienie w szkole lub placówce realizującej podstawę programową.
    Aktywny zawodowo nauczyciel dowolnego przedmiotu, pracujący w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych dowolnego typu.
  2. Posiadanie aktywnego konta w programie eTwinning (na nowej platformie ESEP).
    Jeśli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, załóż konto przed wypełnieniem formularza zgłoszeniowego na seminarium. 
    Rejestracja przebiega w dwóch etapach. Pierwszy etap polega na założeniu konta na platformie EU Login. Następnie użytkownik zakłada konto na platformie European School Education Platform. Tutorial: https://bit.ly/rejestracja_eT
  3. Wzięcie aktywnego udziału w całym wydarzeniu.
    Organizatorzy oczekują, że uczestnicy będą obecni na wszystkich zaplanowanych sesjach plenarnych i warsztatowych.
  4. Uczestnicy potrzebować będą laptopów z mozliwościa podłączenia do Internetu. (Ważne – tablety lub telefony komórkowe nie wystarczą do aktywnego uczestnictwa).
  5. Każdy zakwalifikowany uczestnik konferencji, który będzie obecny na wszystkich sesjach plenarnych oraz sesjach warsztatowych, otrzyma certyfikat uczestnictwa. Certyfikat jest w formie cyfrowej i wydawany jest bezpłatnie.
Termin i lokalizacja
Spotkanie w formule III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego
Czas do końca rejestracji
0 DNI
0 GODZ
00 MIN
00 SEK
Rejestracja na wydarzenie

Program konferencji

Dzień 1

Piątek 20.09.2024

Sesje plenarne

08:30 - 09:00

Rejestracja uczestników

09:00 - 10:30

rozwiń Sesja plenarna

Transformacja cyfrowa z programem eTwinning
Transformacja cyfrowa to proces włączania technologii i rozwiązań cyfrowych, które możemy obserwować niemal w każdej dziedzinie naszego życia. Podobnie jest z edukacją - innowacyjne szkoły podążając za zmianami, i poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii, rozwijają kompetencje cyfrowe uczniów. Dostrzegając potrzeby wsparcia, zarówno w obszarze stosowania technologii cyfrowych przez nauczycieli,1 jak i podstawowych umiejętności cyfrowych uczniów,2 Komisja Europejska ogłosiła plan działania w dziedzinie edukacji cyfrowej na lata 2021-2027. Transformacja cyfrowa to również jeden z czterech priorytetów programu Erasmus+ w obecnej perspektywie finansowej. Realizacja takich projektów jak Erasmus+ i eTwinning w naturalny sposób stwarza warunki do stosowania metod cyfrowych w codziennej pracy, wzbogaca potencjał warsztatu pracy i możliwości nauczyciela.
Jolanta Gradowska, Krajowe Biuro eTwinning
Cyber(nie)bezpieczeństwo w erze AI
Żyjemy w erze, gdzie Internet, będąc narzędziem pracy, źródłem rozrywki i platformą do wykonywania codziennych transakcji, jak płatności online, stał się nieodłączną częścią naszego życia. Niestety, wraz z jego rozwojem, wzrosły również zagrożenia. Internet, który niegdyś był postrzegany jako bezpieczna przestrzeń, obecnie kryje w sobie liczne ryzyka, takie jak wyłudzanie danych, oszustwa i fałszywe tożsamości. Zastanówmy się nad tym, jakie mogą być konsekwencje, gdybyśmy powiedzieli, że wystarczy zaledwie trzyminutowa próbka głosu i kilkuminutowe wideo, aby wyrządzić nieodwracalne szkody w naszym życiu lub życiu naszych bliskich– nie mówimy tutaj o teraźniejszości ale też przyszłości. Możliwość tworzenia fałszywych nagrań wideo czy podszywanie się pod bliskich w rozmowach telefonicznych to tylko niektóre z zagrożeń, które niosą ze sobą nowoczesne technologie. Jeżeli myślisz iż Ciebie to nie dotyczy, pokaże Ci jak bardzo jesteś w błędzie.
Łukasz Gierek, Nauczyciel, wykładowca akademicki i trener edukacyjny, Uniwersytet Radomski, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Prezentacje Dobrych Praktyk w projektach eTwinning
Praktyczne przykłady realizacji projektów eTwinning na różnych poziomach edukacji.
Anna Urbasik, Ambasadorka programu eTwinning w województwie śląskim. Marcin Hościłowicz, Ambasador programu eTwinning w województwie podlaskim, moderator grupy "Wrażliwi na (dez)informację"
10:30 - 10:45

Przerwa kawowa



10:45 - 12:15

rozwiń Równoległe sesje warsztatowe w podziale na 3 grupy warsztatowe

Nie daj się wkręcić czyli jak uczyć o e-bezpieczeństwie i dezinformacji
Rośnie skala fałszywych informacji w przestrzeni publicznej – wynika z 2. edycji raportu „Dezinformacja oczami Polaków". Aż 84% Polaków zetknęło się z fake newsem, a 9 na 10 badanych potwierdziło prawdziwość choć jednej z fałszywych informacji. A ponad 70% nie jest świadoma odbioru fałszywych treści Wyniki zawarte w raporcie przygotowanym przez Koalicję „Razem Przeciw Dezinformacji" niepokoją, bo w wielu aspektach są gorsze w porównaniu do badań przeprowadzonych trzy lata temu. Tematem warsztatów jest uwrażliwienie na korzystanie z zasobów internetowych oraz świadome analizowanie i weryfikację treści publikowanych w sieci. Dowiemy się jak działa algorytm w praktyce, zobaczymy przykłady takiego działania i w jak prosty sposób można dać się "wkręcić" w dezinformacje i jak możemy się przed tym bronić. Zaprezentowane będą przykłady ćwiczeń i zadań, które można przeprowadzić z uczniami na każdym przedmiocie i proste triki jakie narzędzia są przydatne w tropieniu fałszywych informacji. MOże być coś takiego?
Marcin Hościłowicz, Ambasador programu eTwinning w województwie podlaskim, moderator grupy "Wrażliwi na (dez)informację"
Edukacja 4.0: Sztuczna Inteligencja w Klasie
Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty, które wprowadzą Cię w fascynujący świat nowoczesnych technologii edukacyjnych! Podczas tego szkolenia odkryjesz, jak wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji, aby uczynić nauczanie bardziej efektywnym, interaktywnym i dostosowanym do indywidualnych potrzeb uczniów. Co zyskasz biorąc udział w naszych warsztatach? Poznasz najnowsze narzędzia i technologie AI, które zrewolucjonizują Twoją klasę. Dowiesz się, jak personalizować proces nauczania, aby lepiej odpowiadać na potrzeby każdego ucznia. Nauczysz się praktycznych zastosowań AI, które ułatwią Ci codzienną pracę dydaktyczną. Otrzymasz konkretne przykłady i case studies, które zainspirują Cię do wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Nie przegap okazji, aby stać się pionierem w nowoczesnym nauczaniu! Zapisz się już dziś i odkryj, jak sztuczna inteligencja może odmienić Twoje podejście do edukacji.
Michał Siwkowski, Ambasador programu eTwinning w województwie warmińsko-mazurskim
Co nam jesień przyniesie? Jesień nam eTwinning przyniesie.
Jesień to jeden z najbardziej niezwykłych okresów w cyklu zmian przyrodniczych. Nie tylko zachwyca paletą barw – od żółci, przez czerwień po stonowany brąz, lecz także skłania do zgłębienia sekretów otaczającej nas przyrody. Jesień to jabłka, grzyby, ciepły koc i malinowa herbata. Ale jesień to i plucha, coraz krótsze dni i ciągły katar. Jesień ma swoich fanów, ale i wielkich przeciwników. Co zrobić, żeby ten trudny dla wielu z nas czas w roku spędzić jak najmilej? Mamy dla Was eTwinning. Pomoże Wam odczarować ciemne strony tej pory roku i pokazać, że daje ona mnóstwo okazji do ciekawych doświadczeń projektowych i zawodowych.
Anna Urbasik, Ambasadorka programu eTwinning w województwie śląskim.


12:15 - 13:00

Lunch



13:00 - 14:30

rozwiń Równoległe sesje warsztatowe w podziale na 3 grupy warsztatowe

j.w.
Anna Urbasik, Ambasadorka programu eTwinning w województwie śląskim. Michał Siwkowski, Ambasador programu eTwinning w województwie warmińsko-mazurskim Marcin Hościłowicz, Ambasador programu eTwinning w województwie podlaskim, moderator grupy "Wrażliwi na (dez)informację"


14:30 - 14:45

Przerwa kawowa



14:45 - 16:15

rozwiń Równoległe sesje warsztatowe w podziale na 3 grupy warsztatowe

j.w.
Anna Urbasik, Ambasadorka programu eTwinning w województwie śląskim. Michał Siwkowski, Ambasador programu eTwinning w województwie warmińsko-mazurskim Marcin Hościłowicz, Ambasador programu eTwinning w województwie podlaskim, moderator grupy "Wrażliwi na (dez)informację"

Lokalizacja

Mapa

III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego
Noniewicza 83
16-400 Suwałki, woj. podlaskie

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 18 wrze. 2024 23:59 Rejestracja na wydarzenie