Regionalna konferencja warsztatowa: "Transformacja cyfrowa z eTwinning"

Burmistrz Gminy Siechnice oraz Krajowe Biuro eTwinning, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji serdecznie zapraszają na regionalną konferencję warsztatową dla nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa dolnośląskiego i województw ościennych, pod honorowym patronatem Dolnośląskiej Kurator Oświaty

W trakcie regionalnej konferencji uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zapoznać się z unijnym programem eTwinning. Doświadczeni eksperci zaprezentują również najnowsze, bezpłatne narzędzia edukacyjne wspomagające transformację cyfrową, rozwój i kreatywność uczniów oraz narzędzia TIK przydatne we współpracy międzynarodowej między szkołami w Europie. Podczas wydarzenia zeprezentujemy również dobre praktyki dot. realizacji szkonych projektów Erasmus+ i eTwinning dostosowanych do podstawy programowej. A podczas praktycznych sesji warsztatowych nauczyciele aktywnie wdrożą się w międzynarodową współpracę pomiędzy szkołami na platformie online należącej do Komisji Europejskiej oraz zaznajomią się z innowacyjnymi narzedziami TIK wspomagającymi działania w projektach edukacyjnych. 

Termin:  19 listopada 2024 r. (wtorek), godz. 10:00 - 15:30

Lokalizacja: Sala konferencyjna, ul. Katarzyńska1F, 55-010 Radwanice, gm. Siechnice koło Wrocławia

Nabór: do 13 listopada 2024, godz. 23:59

Grupa docelowa: nauczyciele, przedszkoli,  szkół podstawowych i ponadpodstawowych dowolnego typu 


Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie w formie elektronicznej poprzez formularz rejestracyjny. Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na wpisywane do formularza dane. Na ich podstawie będą zatwierdzane zgłoszenia na dane wydarzenie. Rezygnacje przyjmowane są wyłącznie pod adresem mailowym: jgradowska@frse.org.pl.

Organizatorzy zapewniają:

  • bezpłatny dojazd spod Dworca PKP Siechnice do sali konferencyjnej w Radwanicach (zgłoszenie chęci dojazdu należy zaznaczyć w formularzu rekrutacyjnym);
  • materiały konferencyjne;
  • wyżywienie podczas wydarzenia;
  • certyfikaty uczestnictwa.

Pozostałe koszty dojazdu na wydarzenie uczestnicy szkolenia pokrywają z własnych środków.

Program wydarzenia - do pobrania poniżej.

Warunki udziału
  1. Zatrudnienie w szkole lub placówce realizującej podstawę programową.
    Aktywny zawodowo nauczyciel dowolnego przedmiotu, pracujący w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych dowolnego typu.
  2. Wzięcie aktywnego udziału w całym wydarzeniu.
    Organizatorzy oczekują, że uczestnicy będą obecni na wszystkich zaplanowanych sesjach plenarnych i warsztatowych.
  3. Uczestnicy potrzebować będą laptopów (sesja warsztatowa) z mozliwościa podłączenia do Internetu. (Ważne – tablety lub telefony komórkowe nie wystarczą do aktywnego uczestnictwa).
  4. Każdy zakwalifikowany uczestnik konferencji, który będzie obecny na wszystkich sesjach plenarnych oraz sesjach warsztatowych, otrzyma certyfikat uczestnictwa. Certyfikat jest w formie cyfrowej i wydawany jest bezpłatnie.
Termin i lokalizacja
Spotkanie w formule Sala konferencyjna, Radwanice koło Wrocławia
UWAGA. Rejestracja zamknięta

Program konferencji

Dzień 1

Wtorek 19.11.2024

Sesje plenarne

09:30 - 10:00

Rejestracja uczestników

10:00 - 11:30

rozwiń Sesja plenarna - część 1

Otwarcie konferencji
Łukasz Kropski - Burmistrz Siechnic Ewa Skrzywanek - Dolnośląska Kurator Oświaty
Transformacja cyfrowa z programem eTwinning
Transformacja cyfrowa to proces włączania technologii i rozwiązań cyfrowych, które możemy obserwować niemal w każdej dziedzinie naszego życia. Podobnie jest z edukacją - innowacyjne szkoły podążając za zmianami, i poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii, rozwijają kompetencje cyfrowe uczniów. Dostrzegając potrzeby wsparcia, zarówno w obszarze stosowania technologii cyfrowych przez nauczycieli,1 jak i podstawowych umiejętności cyfrowych uczniów,2 Komisja Europejska ogłosiła plan działania w dziedzinie edukacji cyfrowej na lata 2021-2027. Transformacja cyfrowa to również jeden z czterech priorytetów programu Erasmus+ w obecnej perspektywie finansowej. Realizacja takich projektów jak Erasmus+ i eTwinning w naturalny sposób stwarza warunki do stosowania metod cyfrowych w codziennej pracy, wzbogaca potencjał warsztatu pracy i możliwości nauczyciela.
Jolanta Gradowska, Krajowe Biuro eTwinning
Centra Innowacji Programu Erasmus+
Sesja mająca na celu zaprezentowanie korzyści z oferty Programu Erasmus+ do realizacji innowacyjnych projektów, wspierających strategiczne obszary rozwoju uczelni oraz zachęcenie do korzystania ze środków przez wszystkie uprawnione podmioty.
Jakub Zieliński, Biuro Szkolnictwa Wyższego Zespół Współpracy z Regionami (HUB)
„STEAMowe wariacje i kreacje”
Co mówi złość? Czy uszyty emotkowy stworek może tańczyć? Jakie słowa mocy zawiera kieszonka mocy? Czy plastikowa rurka może zastąpić kości? Co świnka robi w bucie na plaży? Zapraszam do świata STEAMowych wariacji i kreacji – do miejsca, gdzie tradycyjne metody spotykają się z nowoczesnymi technologiami. W trakcie tej sesji pokażę, jak poprzez kreatywne działania możemy łączyć naukę, technologię, sztukę i matematykę, tworząc wyjątkowe doświadczenia edukacyjne, jednocześnie rozwijając kluczowe kompetencje XXI wieku, takie jak krytyczne myślenie, współpraca i kreatywność. Przygotujcie się na praktyczne przykłady i pomysły, które z lekcji mogą zrobić przygodę. Jednocześnie dla nas nauczycieli, może to być sentymentalna podróż do naszej szkolnej przeszłości.
Marta Florkiewicz - Borkowska, Trenerka edukacyjna, nauczycielka języka niemieckiego i zajęć kreatywnych w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki w PIelgrzymowic
11:30 - 12:00

Przerwa kawowa

12:00 - 13:00

rozwiń Sesja plenarna - część 2

„Klasa patronacka eTwinning - rozwój kompetencji kluczowych”
Klasa patronacka eTwinning to nowość w polskich szkołach - dodatkowa lekcja w planie klasy z wpisem na świadectwie. Zajęcia umożliwiają uczniom regularną współpracę ze szkołami partnerskimi przy wykorzystaniu wybranych narzędzi TIK oraz możliwość praktycznego wykorzystania znajomości języka obcego. Idealna do realizacji projektów interdyscyplinarnych, z możliwością zaangażowania kilku nauczycieli w jednej szkole.
Anna Szczepaniak, Ambasadorka programu eTwinning
„Synergia programów eTwinning i Erasmus+ - od wirtualnej współpracy do spotkań stacjonarnych”
Możliwości programów eTwinning i Erasmus+ w zakresie międzynarodowej współpracy szkół i rozwoju zawodowego nauczycieli dają możliwość wzbogacenia oferty edukacyjnej każdej placówki. Droga od wirtualnej współpracy w ramach programu eTwinning do staconarnych wizyt w szkołach partnerskich to przygoda, w której warto wziąc udział - korzyści są widoczne i wyzwanie jest warte podjęcia. Przykłady różnych form doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz współpracy uczniów z pewnością zachęcą nowych eTwinnerów do podjęcia tego wyzwania.
Anna Szczepaniak, Ambasadorka programu eTwinning
„Ewolucja praktyk edukacyjnych w erze cyfrowej: Projekt ORE w zakresie upowszechniania zestawów edukacyjnych i wsparcia dydaktycznego dla nauczycieli”
Przedmiotem prezentacji będzie projekt Ośrodka Rozwoju Edukacji (ORE), ukierunkowany na zapewnienie wszechstronnego wsparcia dydaktycznego dla kadry pedagogicznej w dobie dynamicznej cyfryzacji edukacji. W trakcie wystąpienia zostanie przedstawiona szczegółowa charakterystyka innowacyjnych zestawów edukacyjnych, opracowanych przez ekspertów ORE. Materiały te stanowią odpowiedź na rosnące wyzwania współczesnej edukacji i mają na celu facilitację procesu adaptacji nauczycieli do ewoluujących paradygmatów pedagogicznych. Prezentacja skoncentruje się na analizie sposobów, w jakie te zaawansowane narzędzia dydaktyczne wspierają kadrę nauczycielską w implementacji nowoczesnych praktyk edukacyjnych, zgodnych z wymogami XXI wieku.
Barbara Muszyńska, Ośrodek Rozwoju Edukacji
13:00 - 14:00

Lunch



14:00 - 15:30

rozwiń Równoległe sesje warsztatowe z podziałem na grupy

„Platforma Europejskiej Edukacji Szkolnej i narzędzia eTwinning”
Agnieszka Ogiegło, Ambasadorka Programu eTwinning w województwie dolnośląskim, moderatorka grupy "Programowanie z eTwinning" Malwina Kordus, Ambasadorka Programu eTwinning w województwie dolnośląskim, trenerka kursów online Agnieszka Czekajło, Ambasadorka programu eTwinning

Lokalizacja

Mapa

Sala konferencyjna, Radwanice koło Wrocławia
Katarzyńska 1f
55-010 Radwanice, gm. Siechnice koło Wrocławia, woj. dolnośląskie