(WYDARZENIE HYBRYDOWE) Warsztaty Doskonalenia Zawodowego eTwinning:  "Dobrostan w szkole",  20-21 stycznia 2024 w Łodzi

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych nauczycieli na bezpłatne Warsztaty Doskonalenia Zawodowego, które odbędą się w dniach 20-21 stycznia 2024 r. w formule hybrydowej, w Łodzi.

  • Osobom, które wezmą stacjonarny udział w wydarzeniu, organizatorzy zapewniają materiały konferencyjne i wyżywienie podczas szkolenia, a uczestnikom spoza Łodzi – nocleg w pokojach dwuosobowych z 20 na 21 stycznia br. Koszty dojazdu na wydarzenie uczestnicy szkolenia pokrywają z własnych środków. Limit miejsc stacjonarnych na wydarzeniu wynosi 80.
  • Osoby, które zdecydują się na uczestnictwo w formule online, będą mogły skorzystać ze wszystkich sesji wyszczególnionych w programie jako online. Liczba miejsc dla uczestników online wynosi 120.

Certyfikat wydawany zostanie wyłącznie osobom, które będą aktywnie uczestniczyć we wszystkich spotkaniach szkoleniowych. Certyfikat wystawiany jest bezpłatnie. Zainteresowanych  zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem wydarzenia. W razie pytań zapraszamy do kontaktu.

  • Uczestnicy stacjonarni zobowiązani są do wzięcia udziału we wszystkich sesjach podanych w programie. W przypadku warsztatów, samodzielnie dobierają interesujący ich poziom edukacyjny w trakcie zapisu na wydarzenie.
  • Uczestnicy online zobowiązani są do udziału we wszystkich sesjach plenarnych i przynajmniej dwóch z czterech zaproponowanych warsztatów.

Warunki udziału

1. Posiadanie konta w programie eTwinning.

Jeżeli nie jesteś jeszcze zarejestrowany - przypominamy, że rejestracja przebiega w dwóch etapach. Pierwszy etap polega na założeniu konta na platformie EU Login, a następnie użytkownik zakłada konto na platformie ESEP i dodaje do konta placówkę, w której obecnie jest zatrudniony.

2. Zatrudnienie w szkole lub placówce realizującej podstawę programową.

Aktywny zawodowo nauczyciel, zatrudniony w szkole lub placówce realizującej podstawę programową. 

Informujemy, że:

Stacjonarni uczestnicy potrzebować będą laptopów, które da się podłączyć do hotelowego Internetu/Wi-Fi. (Ważne – tablety lub telefony komórkowe nie wystarczą do aktywnego uczestnictwa).


Przed wypełnieniem formularza zgłoszeniowego zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzenia.

Jeżeli spełniasz wszystkie powyższe warunki i chcesz zgłosić swój udział w wydarzeniu, wypełnij formularz zgłoszeniowy dostępny po kliknięciu zielonego odnośnika "Rejestracja na wydarzenie" znajdującego się na niniejszej stronie.


Termin nadsyłania zgłoszeń do udziału stajonarnego upływa w dniu 9 stycznia br. o godzinie 23:59.

Rezygnacje przyjmowane są wyłącznie pod adresem mailowym: mknap@frse.org.pl.

Termin i lokalizacja
Spotkanie w formule Holiday Inn Łódź ClickMeeting Online
UWAGA. Rejestracja zamknięta

Program wydarzenia

Dzień 1

Sobota 20.01.2024

Sesje plenarne

10:00 - 10:50

Rejestracja uczestników stacjonarnych

10:50 - 11:00

Otwarcie konferencji, Krajowe Biuro eTwinning

11:00 - 12:00

rozwiń Najpierw człowiek - potem uczeń. Dobre, wspierające relacje fundamentem efektywnej nauki

"W czasie mojego wystąpienia chciałabym poruszyć temat relacji w kontekście szkoły i efektywnej nauki. Jak mówi prof. Wojciszke, my ludzie jesteśmy gatunkiem ultraspołecznym, to znaczy, że relacje, jakie nawiązujemy z innymi ludźmi, mają dla nas kluczowe znaczenie. Bez dobrych wspierających relacji nie tylko nie możemy wieść szczęśliwego, ale nie możemy też w pełni rozwinąć naszego potencjału. Dobre, wspierające relacje są fundamentem efektywnej nauki. Człowiek, który nie czuje się bezpiecznie, skupia się na obronie, a nie na rozwoju. Psychologowie i neurobiolodzy wskazują również na związek między jakością relacji dorosły – dziecko, a motywacją do nauki. Warto rozumieć tę zależność. Ale równie ważne są dla dzieci i nastolatków relacje z rówieśnikami. Ich nawiązanie i utrzymanie wymaga jednak rozwiniętych kompetencji komunikacyjnych. W szkole, która ma przygotować uczniów do życia, a nie tylko do testów, powinno się również znaleźć miejsce na rozwijanie kompetencji interpersonalnych, czy na naukę skutecznej komunikacji. Chciałabym pokazać, jak można to robić w szkole". dr Marzena Żylińska
Marzena Żylińska, dr
12:00 - 12:20

Przerwa kawowa

12:20 - 13:20

rozwiń Dobro – stan? Słów kilka o wpływie psychofizycznego stanu nauczyciela na efektywność jego pracy

Mam wielką przyjemność zaprosić Państwa na warsztat dotyczący dobrostanu nauczyciela. Ostatnio wiele słyszymy na temat kryzysu, którego doświadczają polskie szkoły. Aby wspomóc komfort psychiczny dzieci i młodzieży, powstaje wiele programów profilaktycznych. Warto pamiętać, że kolejną ważną grupą społeczną w jednostkach oświatowych, są nauczyciele. To oni kierują procesami edukacyjnymi. Pozytywne nastawienie nauczycieli, pasja i dobrostan wpływają bezpośrednio na relacje z uczniami. Czym więc jest dobrostan? I czy na pewno jest „stanem”? Co jest składową cebulowej teorii szczęścia? Z wykładu dowiecie się Państwo, dlaczego w pracy nauczyciela należy pamiętać o zaspokajaniu podstawowych potrzeb człowieka. Poznacie piramidę potrzeb pracowników pedagogicznych. Zrozumiecie, w jakim stopniu psychofizyczny stan nauczyciela wpływa na jakość jego pracy. Uświadomicie sobie, w jaki sposób należy dbać o siebie, aby móc dbać o innych. Dostaniecie narzędzia do pracy nad własnym dobrostanem. Serdecznie zapraszam. Milena Drąg
Milena Drąg, Prelegentka


13:20 - 13:30

rozwiń Podział na grupy warsztatowe

Edukacja przedszkolna
W przedszkolu jak nigdzie indziej ważne są zmysły. Najczęściej jednak dbamy o rozwój zmysłów naszych podopiecznych, a jak przy okazji zadbać o siebie? Czy można sięgnąć w głąb siebie oraz czerpać z tego, co wcześniej tam umieścimy? Wzrok, słuch, węch, smak oraz dotyk – będzie przyjemnie, będzie kontrowersyjnie, będzie odkrywczo, a momentami energicznie. Podczas tych warsztatów poznacie narzędzia i metody pracy z przedszkolakiem, ale również zaopiekujecie się swoim wewnętrznym ja. Zobaczycie jak osiągnąć synergię w działaniu oraz czerpać radość z tego, co dzieje się wokół was. Zapraszam serdecznie.
Agnieszka Besser-Krysiak, Ambasadorka programu eTwinning w województwie łódzkim
Edukacja wczesnoszkolna
Moderatorki grupy eTwinning Wczesnoszkolni zapraszają na cykl warsztatów, podczas których zajmiemy się dobrostanem nauczycieli i uczniów oraz budowaniem pozytywnych relacji w klasie i w szkole. Wspólnie poszukamy sposobów, które będą miały realny wpływ na pozytywne postrzeganie roli i miejsca nauczyciela. Pochylimy się nad potrzebą budowania zespołu klasowego. Zastanowimy się nad czynnikami wpływającymi na ogólny dobrostan uczniów oraz atmosferę sprzyjającą pozytywnemu uczeniu się. Porozmawiamy o potrzebie doceniania innych i bycia docenianym, potrzebie bycia ważnym dla kogoś innego. Nasze warsztaty zakończymy przygotowaniem propozycji projektu, który podsumuje nasze wspólne działania.
Paulina Kurowska-Loryńska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie warmińsko-mazurskim, moderatorka grupy "eTwinning Wczesnoszkolni" Beata Wójcik, Ambasadorka programu eTwinning w woj. lubelskim, moderatorka grup "eTwinning Wczesnoszkolni" oraz "Wrażliwi na (dez)informację" Edyta Karwowska, Ambasadorka Programu eTwinning w województwie mazowieckim, moderatorka grupy "eTwinning Wczesnoszkolni"
Szkoła podstawowa klasy IV-VIII, gr.I
Serdecznie zapraszam wszystkich nauczycieli klas 4-8 na cykl warsztatów do Krainy Myśli Szczęśliwych. Wspólnie udamy się na relaksujący spacer po Parku Odprężenia. Będziemy oddychać i uczyć się odczytywać emocje. Usiądziemy przy Ulu Słodyczy, by posłuchać muzyki i napawać się zapachami natury. Na Polanie Uśmiechu zadbamy o budowanie relacji – staniemy się artystami malującymi piaskiem i kredą niezwykłe światy. Wspólnie stworzymy wizualizacje, które przyniosą radość i poczucie szczęścia. Z uważnością będziemy obserwować siebie i świat. Postaramy się być tu i teraz. Postaramy się tak wykorzystać dany nam czas, by wrócić do naszych uczniów z naładowanymi bateriami życia i rozdawać im eliksiry szczęścia i harmonii, które nauczymy się przyrządzać.
Marlena Kowalska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie łódzkim, moderatorka grupy "Humaniści na TIK TAK!" i "Awans zawodowy z eTwinning"
Szkoła podstawowa klasy IV-VIII, gr.II
Model dobrostanu o nazwie WELLBEING THEORY, określany również jako PERMA, został opisany przez prof. Martina Seligmana w 2012 roku. Jego celem było wskazanie kluczowych elementów wpływających na nasze dobre samopoczucie i zadowolenie: pozytywnych emocji, zaangażowania, relacji, poczucia sensu i bycia docenianym. Podczas dzisiejszych warsztatów stworzymy swój własny model PERMA, w którym skupimy się na elementach kluczowych dla polskiej społeczności szkolnej XXI wieku, czyli na: PRZESTRZENI – którą spróbujemy przeorganizować lub stworzyć od nowa tak, aby była dla nas jak najbardziej przyjazna (WARSZTAT 1); EMOCJACH - które spróbujemy okiełznać przez wypróbowanie różnych sposobów ich wyrażania w zdrowy dla nas sposób oraz RELACJACH – które nauczymy się skutecznie budować i wzmacniać dzięki kilku przydatnym trikom (WARSZTAT 2); MOCY (SPRAWCZEJ) - której będziemy nabierać dzięki ćwiczeniom redukującym wewnętrzny stres oraz nauce rezygnowania z multitaskingu na rzecz uporządkowania codziennych aktywności i przyjmowania wsparcia ze strony innych osób (WARSZTAT 3); AUTONOMII – na którą wpływ mają nie tylko wyżej wymienione elementy, ale także odpowiednio dobrane narzędzia pracy i umiejętność stawiania granic w zgodzie ze sobą (WARSZTAT 4).
Monika Mojsiejonek, Ambasadorka eTwinning w województwie lubuskim
Szkoły ponadpodstawowe
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauczycieli pracujących w szkołach ogólnokształcących, technicznych i branżowych. Warsztaty mają na celu wzmacnianie świadomości uczestników na temat znaczenia dobrostanu w środowisku szkolnym. W czasie zajęć zostaną przedstawione przykłady dobrych praktyk w zakresie budowania zdrowych relacji w szkole, klasie, grupie i projektach. Uczestnicy zostaną zapoznani z technikami relaksacyjnymi służącymi redukcji stresu i poprawie samopoczucia, które będzie można wykorzystać nie tylko w codziennym życiu ale również pracy zawodowej. Całość będzie wspierana narzędziami ICT (m.in. Tricider, StoryJumper, Slido), które posłużą do współpracy a tym samym budowania zdrowych relacji.
Jowita Królikowska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie łódzkim

Sesje online

13:30 - 14:30

Przerwa obiadowa w restauracji hotelowej

14:30 - 15:30

rozwiń Sesja warsztatowa nr 1 (online14:30-15:30)

Dobrostan nauczyciela
Pracując w szkole, codziennie zmagamy się z różnymi sytuacjami stresującymi, musimy wykazywać się ogromną dozą cierpliwości, empatii, słuchać uważnie tego, co mówią nam nasi uczniowie i uczennice. W tym wszystkim często zapominamy o sobie. Nauczycielu, Nauczycielko - zadbaj o siebie! To jest Twój najważniejszy zawodowy obowiązek! Żebyśmy mogli budować wspierające relacje z uczniami, służyć im pomocą, wsparciem, wspierać ich rozwój - musimy pamiętać o sobie i o dobrych relacjach z samym sobą. Podczas warsztatów wspólnie zastanowimy się, co pomaga nam zadbać o nasz nauczycielski dobrostan i stworzymy „Przewodnik po dobrostanie”, w którym wspólnie zapiszemy pomysły i sposoby na radzenie sobie ze stresem i dbaniem o samych siebie ♥️
Paulina Kurowska-Loryńska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie warmińsko-mazurskim, moderatorka grupy "eTwinning Wczesnoszkolni"


14:30 - 16:00

rozwiń Sesja warsztatowa nr 1

Sesje prowadzone są w podziale na poziom edukacyjny: edukacja przedszkolna, edukacja, wczesnoszkolna, szkoła podstawowa klasy IV-VIII, gr.I szkoła podstawowa klasy IV-VIII, gr.II szkoła ponadpodstawowa
Marlena Kowalska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie łódzkim, moderatorka grupy "Humaniści na TIK TAK!" i "Awans zawodowy z eTwinning" Jowita Królikowska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie łódzkim Agnieszka Besser-Krysiak, Ambasadorka programu eTwinning w województwie łódzkim Monika Mojsiejonek, Ambasadorka eTwinning w województwie lubuskim Beata Wójcik, Ambasadorka programu eTwinning w woj. lubelskim, moderatorka grup "eTwinning Wczesnoszkolni" oraz "Wrażliwi na (dez)informację"


15:45 - 16:45

rozwiń Sesja warsztatowa nr 2 (15:45-16:45 online)

Dobrostan w Klasie
Warsztat "Dobrostan w Klasie” skupia się na kreatywnych i praktycznych sposobach wspierania dobrostanu uczniów w szkolnym środowisku. Podczas warsztatu online uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się, jak tworzyć pozytywną atmosferę w klasie, promować wzajemną życzliwość, szacunek i tolerancję i wspierać współpracę uczniów. Ważnym elementem warsztatu będzie krótka prezentacja projektu eTwinning na temat życzliwości. Uczestnicy dowiedzą się, jakie narzędzia TIK można wykorzystać do współpracy międzynarodowej na temat promowania życzliwości w szkole.
Edyta Karwowska, Ambasadorka Programu eTwinning w województwie mazowieckim, moderatorka grupy "eTwinning Wczesnoszkolni"

Sesje warsztatowe

W każdej z sesji warsztatowych uczestnik ma do wyboru jeden warsztatów tematycznych.
Wyboru dokona poprzez formularz zgłoszeniowy na konferencję.
16:00 - 16:30

Przerwa kawowa

16:30 - 18:00

rozwiń Sesja warsztatowa nr 2

Sesje prowadzone są w podziale na poziom edukacyjny: edukacja przedszkolna, edukacja, wczesnoszkolna, szkoła podstawowa klasy IV-VIII, gr.I szkoła podstawowa klasy IV-VIII, gr.II szkoła ponadpodstawowa
Paulina Kurowska-Loryńska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie warmińsko-mazurskim, moderatorka grupy "eTwinning Wczesnoszkolni" Beata Wójcik, Ambasadorka programu eTwinning w woj. lubelskim, moderatorka grup "eTwinning Wczesnoszkolni" oraz "Wrażliwi na (dez)informację" Marlena Kowalska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie łódzkim, moderatorka grupy "Humaniści na TIK TAK!" i "Awans zawodowy z eTwinning" Edyta Karwowska, Ambasadorka Programu eTwinning w województwie mazowieckim, moderatorka grupy "eTwinning Wczesnoszkolni" Jowita Królikowska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie łódzkim Agnieszka Besser-Krysiak, Ambasadorka programu eTwinning w województwie łódzkim Monika Mojsiejonek, Ambasadorka eTwinning w województwie lubuskim
20:00 - 21:00

Kolacja w restauracji hotelowej


Dzień 2

Niedziela 21.01.2024

Sesje plenarne

09:00 - 10:00

rozwiń Dobrostan czy Niedobrostan? Jak działać w kryzysie i nie tylko. Ewa Radanowicz

W trakcie spotkania porozmawiamy na temat dobrostanu w miejscu pracy. Zastanowimy się jak powinno wyglądać kompleksowe podejście do startegii wdrażania dobrostanu w placówce.
10:00 - 10:30

Cztery hormony szczęścia, Milena Drąg

10:30 - 11:00

Przerwa kawowa (czas na wymeldowanie)



10:45 - 11:45

rozwiń Sesja warsztatowa nr 3 (online 10:45-11:45)

Jak nauczyć dzieci w szkole regulowania emocji
Wszyscy od czasu do czasu przeżywamy silne emocje. Dotyczy to również dzieci i często zdarza się również w szkole. Silne uczucia nie tylko zaburzają dobrostan uczniów, mają negatywny wpływ na atmosferę w klasie i na panujące między nimi relacje, ale odwracają również uwagę od tego, co dzieje się na lekcjach, przez co uniemożliwiają efektywną naukę. Dlatego jednym z najważniejszych zadań szkoły powinno być rozwijanie kompetencji regulowania emocji. Celem webinarium jest pokazanie, jak uczyć dzieci w szkole regulowania emocji, tzn. ich rozpoznawania, nazywania i radzenia sobie z nimi. Nie mamy wprawdzie wpływu na to, jakie emocje odczuwamy, jednak mamy ogromny wpływ na to, jak będziemy pod ich wpływem reagować. W czasie spotkania uczestnicy dostaną konkretne narzędzia, które można zastosować w szkolnej praktyce. dr Marzena Żylińska
Marzena Żylińska, dr


11:00 - 12:30

rozwiń Sesja warsztatowa nr 3

Sesje prowadzone są w podziale na poziom edukacyjny: edukacja przedszkolna, edukacja, wczesnoszkolna, szkoła podstawowa klasy IV-VIII, gr.I szkoła podstawowa klasy IV-VIII, gr.II szkoła ponadpodstawowa
Paulina Kurowska-Loryńska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie warmińsko-mazurskim, moderatorka grupy "eTwinning Wczesnoszkolni" Beata Wójcik, Ambasadorka programu eTwinning w woj. lubelskim, moderatorka grup "eTwinning Wczesnoszkolni" oraz "Wrażliwi na (dez)informację" Marlena Kowalska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie łódzkim, moderatorka grupy "Humaniści na TIK TAK!" i "Awans zawodowy z eTwinning" Edyta Karwowska, Ambasadorka Programu eTwinning w województwie mazowieckim, moderatorka grupy "eTwinning Wczesnoszkolni" Jowita Królikowska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie łódzkim Agnieszka Besser-Krysiak, Ambasadorka programu eTwinning w województwie łódzkim Monika Mojsiejonek, Ambasadorka eTwinning w województwie lubuskim


12:00 - 13:00

rozwiń Sesja warsztatowa nr 4 (online 12:00-13:00)

Dobrostan na co dzień oraz w pracy metodą projektów eTwinning
W trakcie warsztatów porozmawiamy o dobrostanie w szkole oraz zastanowimy się czym jest dobrostan w projektach eTwinning i w jaki sposób można o niego zadbać.
Monika Khan, Ambasadorka programu eTwinning w województwie podkarpackim

Sesje warsztatowe

W każdej z sesji warsztatowych uczestnik ma do wyboru jeden warsztatów tematycznych.
Wyboru dokona poprzez formularz zgłoszeniowy na konferencję.
12:30 - 13:00

Przerwa kawowa

13:00 - 14:30

rozwiń Sesja warsztatowa nr 4

Sesje prowadzone są w podziale na poziom edukacyjny: edukacja przedszkolna, edukacja, wczesnoszkolna, szkoła podstawowa klasy IV-VIII, gr.I szkoła podstawowa klasy IV-VIII, gr.II szkoła ponadpodstawowa
Edyta Karwowska, Ambasadorka Programu eTwinning w województwie mazowieckim, moderatorka grupy "eTwinning Wczesnoszkolni" Jowita Królikowska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie łódzkim Agnieszka Besser-Krysiak, Ambasadorka programu eTwinning w województwie łódzkim Monika Mojsiejonek, Ambasadorka eTwinning w województwie lubuskim Marlena Kowalska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie łódzkim, moderatorka grupy "Humaniści na TIK TAK!" i "Awans zawodowy z eTwinning" Beata Wójcik, Ambasadorka programu eTwinning w woj. lubelskim, moderatorka grup "eTwinning Wczesnoszkolni" oraz "Wrażliwi na (dez)informację" Paulina Kurowska-Loryńska, Ambasadorka programu eTwinning w województwie warmińsko-mazurskim, moderatorka grupy "eTwinning Wczesnoszkolni"
14:30 - 14:40

Przerwa kawowa


Sesje plenarne

14:40 - 15:00

Program eTwinning – aktualna oferta szkoleniowa, podsumowanie i zakończenie wydarzenia - Krajowe Biuro eTwinning

15:00 - 16:00

Obiad w restauracji hotelowej


Lokalizacja

Mapa

Holiday Inn Łódź
Piotrkowska 229/231
90-456 Łódź, woj. łódzkie

Do pobrania